Изолация: САЩ са наясно, че е трудно да избягват Русия

0
40
Антъни Блинкен
Антъни Блинкен. Снимка: Facebook

Администрацията на президента Джо Байдън често твърди, че Русия е изпаднала в положение на международна изолация заради инвазията си в Украйна. Въпреки това високопоставените служители на Москва едва ли са прекъснали пълен досег с външния свят. Изненадващо е, че сега дори САЩ желаят да разговарят с Русия.

През последните седмици президентът Владимир Путин се среща активно със световни лидери, включително с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, чиято страна е членка на НАТО. Междувременно неговият първи дипломат, външният министър Сергей Лавров, обикаля света, усмихва се, стиска сърдечно ръцете на чуждестранни лидери и позира за снимки с тях, включително с такива, които са приятелски настроени към САЩ.

В сряда държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че има желание да сложи край на продължилото месеци наред дипломатическо отчуждение на най-високо ниво в САЩ, като обсъди с Лавров освобождаването на американски затворници, задържани в Русия, както и въпроси, свързани с Украйна. Дискусиите все още не са насрочени за конкретна дата, но се очаква да се проведат през следващите дни.

Ръкостисканията и телефонните разговори поставят под съмнение основната част от стратегията на САЩ за прекратяване на войната в Украйна, а именно, че дипломатическата и икономическата изолация, заедно с неуспехите на бойното поле, в крайна сметка ще принудят Русия да изпрати войските си у дома. Дори когато обяви плановете си да разговаря с представители на Русия, Блинкен продължи да настоява, че тя наистина е изолирана. Според него пътуванията на високопоставени руски служители са с цел намаляване на негативните ефекти от войната и смекчаване на острите международни критики, на които Москва е подложена.

Американски служители твърдят, че Русия се опитва да укрепи малкото съюзи, които й остават, като някои от тях са с противници на САЩ като Иран. Въпреки това страни, които привидно са партньори на САЩ, като Египет и Уганда, също посрещат радушно руските представители. След като от февруари насам САЩ твърдят, че няма смисъл да преговарят с Русия, защото тя не се отнася сериозно към дипломацията и не може да ѝ се има доверие, сега те признават, че трябва да се ангажират с усилия в тази посока.

Публичното обръщение към Лавров, съчетано с обявяването на „значимото предложение“ към Русия за освобождаване на задържаните американци Пол Уилън и Бритни Грийнър, изненада мнозина. Дискусиите между Блинкен и Лавров ще бъде контактът на най-високо равнище между САЩ и Русия от 15 февруари насам, преди руската инвазия, и може да постави началото на по-задълбочени преговори, въпреки че представители на администрацията твърдят, че засега няма такива планове. Според експерти Кремъл вероятно се радва на новината, че САЩ вече търсят контакт с Русия, и вероятно ще забави процеса на организиране на срещата, за да извлече максимална полза.

Призивите на Запада да убеди азиатските, африканските и близкоизточните страни да избягват контакт с Русия изглежда вече са пренебрегнати, докато Лавров пътува по света. Все пак Блинкен се опитва да омаловажи важността на обиколката на Лавров по света. Той заяви, че това е реакция към действията на Русия по отношение на свързания с Украйна недостиг на пшеница и зърно, който понастоящем измъчва голяма част от развиващите се страни, особено след като подкрепеното от ООН споразумение за освобождаване на тези доставки все още не е изпълнено. Представители на САЩ и Европа изтъкват, че Русия е подложена на сериозни критики заради инвазията в Украйна и предизвикания от нея недостиг на храни и електроенергия в световен мащаб.

Служители от администрацията на Байдън, включително Блинкен, отбелязаха със задоволство, че Лавров е предпочел да напусне неотдавнашната среща на външните министри от Г-20 в Индонезия, след като е изслушал множество оплаквания от колегите си относно глобалното въздействие на войната. Въпреки това засега няма признаци, че Русия ще бъде изключена от всички големи международни събития като Регионалния форум на АСЕАН (Асоциацията на страните от Югоизточна Азия) следващата седмица, Общото събрание на ООН през септември или срещите на върха на лидерите в Азия, които ще се проведат през ноември.

Русия продължава да поддържа тесни връзки с Китай, Индия и множество развиващи се страни в Азия и Африка. Много от тях зависят от Русия за енергията и други видове износ, но разчитат и на Украйна за зърно. От началото на войната Индия не си е позволила да критикува Русия въпреки членството си в така нареченото „Четворно обединение“ със САЩ, Австралия и Япония. Благодарение на дългогодишните си близки отношения с Русия, Индия увеличи вноса на електроенергия от нея въпреки натиска от страна на САЩ и Европа, които се отказват от руския газ и петрол. Това се вижда ясно от факта, че Индия е използвала близо 60 млн. барела руски петрол през 2022 г., докато през цялата 2021 г. е използвала само 12 млн. барела, според данни на компанията за суровини „Kpler“. От друга страна, Филипините тази седмица се отказаха от сделка за закупуване на 16 руски военнотранспортни хеликоптера поради опасения от възможни санкции от страна на САЩ.

Руското външно министерство с радост се противопостави на твърденията за изолацията на Русия, като публикува в Twitter снимки на Лавров в различни световни столици. На снимките се вижда как той присъства на срещата на Г-20 в Бали с външните министри на Китай, Индия и Индонезия, в Уганда с президента Йовери Мусевени, дългогодишен партньор на САЩ и в Египет с президента Абдел-Фатах ел-Сиси, също партньор на САЩ, чиято страна всяка година получава милиарди долари американска помощ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments