Изработват идеен проект за скоростния път между Монтана и София с тунел под Петрохан

Договорът е на стойност 3 533 333,33 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е 365 дни

1
53
Тунел Петрохан
Илюстративна снимка

Председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ инж. Йордан Вълчев подписа договор за изработване на идеен проект за скоростния път Монтана – София, включващ тунел под Петрохан. Изпълнител на проекта, избран след открита процедура по Закона за обществените поръчки, е фирма „Трансконсулт-22“ ЕООД. Договорът е на стойност 3 533 333,33 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е 365 дни.

Проектът ще обхване разработването на трасе с дължина около 82 км, което да свърже обхода на град Монтана със Софийския околовръстен път. Новото трасе ще бъде проектирано за скорост от 120 км/ч и ще трябва да се съобрази с бъдещото изграждане на скоростния път Монтана – Враца и автомагистрала „Европа“. При разработването на проекта ще бъде задължително избягването на преминаване през защитени зони, както и спазването на екологичните изисквания по Закона за опазване на околната среда и Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС.

Скоростният път Монтана – София с тунел под Петрохан е от стратегическо значение за националната и европейската транспортна мрежа. Пътят II-81, който преминава през Петрохан, е най-краткото трасе между София и Монтана, но преминаването през планинския проход удължава пътуването, особено през зимните месеци, когато често се налагат ограничения заради тежките метеорологични условия. Това натоварва алтернативните маршрути и създава затруднения за трафика.

През годините проектът е разглеждан многократно, но до момента няма одобрено окончателно решение. Още в края на 80-те години са били провеждани проучвания за подобряване на трасето на път II-81 София – Монтана. През 2020 г. е направено прединвестиционно проучване, което предлага три вариантни решения за изграждане на тунел под Петрохан. Процедурите по ОВОС обаче бяха прекратени поради засягането на защитени зони, което наложи търсенето на ново, по-добро проектно решение.

Служителите на ИАРА вече разполагат с повече правомощия за борба с бракониерите!

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments