Израел е готов да се бори продължително, за да победи „Хамас“

0
34
Флаг на Израел
Флаг на Израел. Снимка: Pixabay

Докато вчера в Газа двете страни в конфликта си разменяха огън, Израел даде ясно да се разбере, че е готов да се бори в продължение на месеци или дори повече, за да победи групировката „Хамас“, съобщи „Associated Press“. Междувременно ключов посредник заяви, че готовността от страна на Израел за обсъждане на споразумение за трайно прекратяване на огъня намалява.

Сега Израел е изправен пред остро международно възмущение, след като военната му офанзива, с дипломатическата подкрепа и оръжията на близкия му съюзник САЩ, доведе до смъртта на хиляди цивилни палестинци. Около 90% от общото население на Газа, наброяващо 2,3 млн. души, е било разселено в рамките на обсадената територия, където според агенциите на ООН няма безопасно място за бягство и укриване.

През последните дни САЩ оказаха жизненоважна намеса в конфликта, като наложиха вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за прекратяване на бойните действия и прокараха мярка за спешна продажба на танкови боеприпаси на стойност над 100 млн. долара на Израел. Русия е подкрепила резолюцията за прекратяване на огъня. Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху, който вчера е провел дискусии с руския президент Владимир Путин, изрази недоволство от „антиизраелските позиции“, заети от пратениците на Москва в ООН и в други организации. Според официално изявление Нетаняху е заявил на Путин, че всяка страна, която е била нападната по същия начин като Израел, „би реагирала с не по-малка сила от тази, която използва Израел“.

Общото събрание на ООН насрочи извънредно заседание за вторник, на което да се гласува проекторезолюция с искане за незабавно хуманитарно прекратяване на огъня в Газа. Рияд Мансур, палестинският посланик в ООН, коментира, че тази резолюция е подобна на резолюцията на Съвета за сигурност, на която САЩ наложиха вето в петък. При Общото събрание не може да се налага вето, но за разлика от Съвета за сигурност неговите резолюции не са правно обвързващи. Въпреки това те са важни като барометър на световната нагласа.

До момента военните сили на Израел са отнели живота на хиляди палестинци, предимно цивилни, след като на 7 октомври при атака на „Хамас“ и други бойци бяха убити 1200 души, а около 240 други бяха пленени. Над 100 от тях бяха освободени по време на едноседмичното прекратяване на огъня, договорено миналия месец. Тъй като помощта е недостатъчна, палестинците са изправени пред остър недостиг на храна, вода и други основни продукти. Някои анализатори споделят опасенията си, че палестинците ще бъдат принудени да напуснат Газа изцяло.

„Очаквайте общественият ред скоро да се срине напълно и да се развие още по-лоша ситуация, включително епидемични заболявания и засилен натиск за масово изселване в Египет,“, предупреди генералният секретар на ООН Антонио Гутериш по време на форум в Катар, който е ключов посредник.

Ейлон Леви, говорител на израелското правителство, определи твърденията за масово изселване от Газа  като „възмутителни и неверни“.

Емирът на Катар, шейх Тамим бин Хамад Ал Тани, заяви по време на форума, че усилията за посредничество, целящи прекратяване на войната и освобождаване на всички заложници, ще продължат, но „за съжаление не е налице същата готовност, която е била наблюдавана през предходните седмици“.

Съветникът по националната сигурност на Израел Цачи Ханегби сподели пред израелската телевизия „Канал 12“, че САЩ не са поставили краен срок за постигане на целите на Израел.

„Оценката, че това не е въпрос на седмици, е правилна, а не съм сигурен, че това е въпрос и на месеци,“, каза още той.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви пред „CNN“, че що се отнася до продължителността и начина на водене на бойните действия, това са решения, които Израел трябва да вземе.

По думи на външния министър на Йордания Айман Сафади това е война, която не може да бъде спечелена, тъй като Израел е отприщил силна омраза, която ще преследва този регион за поколения напред.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments