Прекратяването на огъня между Израел и палестински екстремисти се запази през нощта след три дни на насилие, информира „BBC“. Изолиран оръжеен огън от двете страни в минутите преди и точно след крайния срок в неделя вечерта не успя да провали постигнатото с посредничеството на Египет примирие. Най-малко 44 души са загинали при най-сериозния сблъсък след 11-дневен конфликт през май 2021 г.
Лидерите на САЩ и ООН призоваха и двете страни да продължат да спазват примирието. В изявление президентът на САЩ Джо Байдън похвали примирието и призова всички страни „да го прилагат напълно и да гарантират, че горивото и хуманитарните доставки текат в Газа“. Той също така поиска съобщенията за цивилни жертви да бъдат разследвани своевременно.
Прекратяването на огъня в неделя беше постигнато с посредничеството на Египет – страната, която в миналото е действала като посредник между Израел и Газа. Но след като влезе в сила късно в неделя, израелската армия потвърди, че е нанесла удари по цели на Палестинския ислямски джихад (PIJ) в Газа в отговор на ракети, изстреляни точно преди това. Израелските медии също съобщиха за няколко изолирани ракетни обстрела от Газа в минутите след крайния срок.
С напредването на нощта обаче не се съобщава за повече насилие. Последното насилие започна с израелски атаки срещу обекти в ивицата Газа, което според военните е в отговор на заплахи от екстремистка група. Това последва дни на напрежение, след като Израел арестува високопоставен член на PIJ в окупирания Западен бряг.
До неделя вечерта палестинското министерство на здравеопазването съобщи, че има 15 деца сред потвърдените 44 смъртни случая, регистрирани при последното насилие. Здравното министерство на Газа обвини „израелската агресия“ за смъртта на палестинците и за над 300 ранени души.
Израел обвини бойците на Палестинския ислямски джихад, че случайно са причинили поне някои от смъртните случаи в Газа – твърдейки в събота, че групата е изстреляла заблудена ракета, убивайки множество деца в Джабалия.
Притесненията относно хуманитарната ситуация в Газа, където здравните служители предупредиха, че болниците разполагат с достатъчно гориво само за работа на генератори за още два дни, доведоха до споразумението за прекратяване на огъня. Говорителят на Палестинския ислямски джихад Тарек Селми заяви:
„Ние оценяваме усилията на Египет, които бяха положени за прекратяване на израелската агресия срещу нашия народ.“
Израел заяви, че „запазва правото си да отговори силно“, ако прекратяването на огъня бъде нарушено. Последният конфликт отпреди седмица следва отблизо израелския арест на Басем Саади, за който се съобщава, че е ръководител на Палестинския ислямски джихад на Западния бряг. Той беше държан в района на Дженин като част от продължаваща поредица от операции по задържане след вълна от нападения от израелски араби и палестинци, при които загинаха 17 израелци и двама украинци. Двама от нападателите са от квартал Дженин.
Големи тълпи се събраха в неделя за погребенията на загиналите при ударите срещу Рафах, в южната част на територията, включително старши командир на Палестинския ислямски джихад Халед Мансур – вторият най-голям боец, който беше загинал. Демонстрации в подкрепа на Газа се проведоха и в град Наблус на Западния бряг.
Палестинският ислямски джихад, който е една от най-силните групировки, действащи в Газа, е подкрепяна от Иран и има щаб в сирийската столица Дамаск. Той е отговорен за много атаки, включително ракетен обстрел и стрелба срещу Израел.
През ноември 2019 г. Израел и Палестинския ислямски джихад водиха петдневен конфликт след убийството от Израел на командир на Палестинския ислямски джихад, за когото Израел каза, че е планирал непосредствена атака. Насилието доведе до смъртта на 34 палестинци и 111 ранени, докато 63 израелци се нуждаеха от медицинска помощ.
Израел от своя страна съобщи, че 25 от убитите палестинци са били екстремисти, включително ударените, които са се готвели да изстрелят ракети.