Израел и Египет спорят за отварянето на граничния пункт „Рафах“

0
77
Война в Газа
Война в Газа. Снимка: Pixabay

Израел и Египет се скараха за граничния пункт „Рафах“, обвинявайки се взаимно за продължаващото му затваряне, докато хуманитарната криза в Газа се влошава, предава BBC. Израелските сили са поели контрола над контролно-пропускателния пункт откъм Газа.

Във вторник министърът на външните работи на Израел Израел Кац заяви, че е уведомил Обединеното кралство и Германия за „необходимостта да се убеди Египет да отвори отново пропускателния пункт. Египет обаче твърди, че военните операции на Израел в района са тези, които възпрепятстват преминаването на помощи. Кайро заяви, че Израел се опитва да прехвърли вината за блокираната помощ.

Кац изтъкна, че палестинската въоръжена групировка „Хамас“, която нападна Южен Израел на 7 октомври миналата година, предизвиквайки настоящата война, вече не може да „контролира“ пропускателния пункт „Рафах, позовавайки се на съображения за сигурност, по отношение на които Израел „няма да направи компромис“.

„Светът възлага отговорността за хуманитарната ситуация на Израел, но ключът към предотвратяването на хуманитарна криза в Газа сега е в ръцете на нашите египетски приятели, написа Кац в X.

Външният министър на Египет Самех Шукри бързо реагира на коментарите с изявление, в което се подчертава „категоричното отхвърляне на политиката на изопачаване на фактите и отказ от отговорност, възприета от Израел. Шукри бе категоричен, че Израел е единствено отговорен за хуманитарната катастрофа, която в момента преживяват палестинците в Газа и която според него е „пряк резултат от безразборните израелски жестокости, извършвани срещу палестинците повече от седем месеца. Той призова Израел да поеме правната си отговорност като окупационна сила, като позволи достъпа на помощи през сухопътните пристанища, които са под негов контрол.

Египет е един от посредниците в спрените преговори за прекратяване на огъня, но отношенията му с Израел са обтегнати, откакто на 7 май Израел завзе откъм Газа контролно-пропускателния пункт Рафах. А близо 450 000 палестинци са избягали от Рафах през последната седмица, след като израелските военни се преместиха в района, твърди ООН. Съобщава се, че израелските танкове навлизат все по-дълбоко в град Рафах, който се намира на север от граничния пункт.

Антониу Гутериш, генерален секретар на ООН, заяви в изявление, че е ужасен от ескалацията на военната дейност в и около Рафах от страна на израелските сили за отбрана. Той повтори призивите си за прекратяване на огъня и за отваряне на граничния пункт „Рафах“:

„Тези събития допълнително възпрепятстват хуманитарния достъп и влошават и без това тежкото положение.

И продължи:

„В същото време „Хамас“ продължава да обстрелва безразборно с ракети. Цивилните граждани трябва да бъдат уважавани и защитавани по всяко време в Рафах и на други места в Газа. За хората в Газа вече никъде не е безопасно.

ООН и международните хуманитарни агенции заявиха, че затварянето на пропускателния пункт Рафах и на пункта Керем Шалом между Израел и южната част на Газа на практика е отрязало ивицата Газа от външна помощ.

Миналата седмица говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър обясни, че задължение на Израел е да поддържа пропускателния пункт Рафах отворен и да работи ефективно.

В началото на май Синди Маккейн, ръководител на агенцията на ООН по храните, заяви, че според нея в северната част на Газа има „пълен глад“, който „се придвижва на юг“.

В последната си актуализирана информация Cogat – израелската военна агенция, натоварена с координирането на достъпа на помощи в Газа – съобщи, че в неделя в Газа са влезли 64 камиона с помощи, което е значително по-малко от дневния брой камиони, влезли през април.

В неделя ООН заяви, че се надява новооткритият пропускателен пункт от Израел към северната част на Газа да доведе до устойчив поток от помощи към северната част на територията. В понеделник някои израелски протестиращи блокираха камиони с помощи, предназначени за Газа, като хвърляха пакети с храна на пътя и разкъсваха чували със зърно в окупирания Западен бряг.

Също така в неделя Египет заяви, че ще се намеси в подкрепа на делото на Южна Африка срещу Израел в Международния съд /МС/ въз основа на разширената военна дейност на Израел в Газа и въздействието, което тя оказва върху цивилното население.

В петък Южна Африка поиска от МС да нареди на Израел да се изтегли от Рафах като допълнителна спешна мярка по делото, което обвинява Израел в актове на геноцид.

Израел заяви, че ще продължи с планираните военни операции в Рафах, въпреки че САЩ и други съюзници предупредиха, че сухопътната офанзива може да доведе до масови жертви сред цивилното население.

Израелските военни са казали на хората в Рафах да се преместят в Ал-Маваси – тясна крайбрежна зона, която Израел нарича „разширена хуманитарна зона – и Хан Юнис, който до голяма степен е в руини след предишно израелско военно нахлуване там.

Израел започна военна кампания в Газа след нападението на „Хамас“ срещу Южен Израел на 7 октомври, по време на което според израелските власти бяха убити около 1200 души, а други 252 бяха взети за заложници. Според управляваното от „Хамас“ министерство на здравеопазването на територията на Газа оттогава досега са били убити над 34 900 души.

Премиерът на Словакия е бил прострелян

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments