Израел и „Хизбула“ си размениха тежки удари

Израел започна вълна от въздушни удари в Южен Ливан рано в неделя в, както каза, превантивен удар срещу "Хизбула".

0
25
Атака, нападение, удари
Снимка: Pixabay

Израел започна вълна от въздушни удари в Южен Ливан рано в неделя в, както каза, превантивен удар срещу „Хизбула“. Групировката отговори, че е изстреляла стотици ракети и дронове, за да отмъсти за убийството на един от своите висши командири миналия месец. Тежката размяна на огън не изглежда да е разпалила отдавна прогнозираната война, но ситуацията остава напрегната. Междувременно в неделя Египет е домакин на преговори на високо ниво, насочени към посредничество за прекратяване на огъня в 10-месечната война Израел-Хамас в Газа , което дипломатите се надяват да смекчи регионалното напрежение, предава „Associated press“.

Израелската армия каза, че е нанесла удар, защото „Хизбула“ е планирала да изстреля тежък бараж от ракети към Израел. Скоро след това „Хизбула“ обяви, че е започнала атака срещу израелски военни позиции като първоначален отговор на убийството на Фуад Шукур, един от нейните основатели, при израелски въздушен удар в Бейрут миналия месец.

До средата на сутринта изглеждаше, че размяната на удари е приключила, като и двете страни казаха, че са се прицелвали само срещу военни цели. Най-малко трима души са загинали при ударите срещу Ливан, докато в Израел няма информация за жертви.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху, говорейки в началото на заседание на кабинета, каза, че военните са елиминирали „хиляди ракети, насочени към Северен Израел“ и призова гражданите да се придържат към директивите от Командването на вътрешния фронт.

„Ние сме решени да направим всичко, за да защитим нашата страна, да върнем жителите на севера сигурно в домовете им и да продължим да спазваме едно просто правило: Който ни нарани – ние ще навредим на него“, каза той.

Сирени за въздушна атака бяха пуснати в цял северен Израел, а израелското международно летище Бен-Гурион затвори и отклони полетите за около час поради заплаха от атака. Командването на вътрешния фронт на Израел повиши нивото на тревога в Северен Израел и насърчи хората да останат близо до бомбоубежища.

Подполковник Надав Шошани, израелски военен говорител, каза, че „Хизбула“ е възнамерявала да удари цели в северен и централен Израел. Той каза, че първоначалните оценки са установили „много малки щети“ в Израел, но че военните остават в състояние на висока готовност. Той каза, че около 100 израелски самолета са участвали в неделните удари.

Министерството на здравеопазването на Ливан съобщи, че двама души са били убити и други двама ранени при ударите в Южен Ливан. Отделно боец ​​от групировката „Амал“, която е съюзник на „Хизбула“, е бил убит при удар по кола.

„Хизбула“ каза, че атаката включва повече от 320 ракети „Катюша“, насочени към множество обекти в Израел и „голям брой“ дронове. Посочва се, че операцията е насочена към „качествена израелска военна цел, която ще бъде обявена по-късно“, както и „вражески обекти и казарми и платформи Iron Dome /противоракетна отбрана/“.

По-късно „Хизбула“ обяви края на това, което каза, че е първият етап от ответни удари, което според нея ще й позволи да предприеме повече атаки по-дълбоко в Израел. Но по-късно изявление гласи, че „военните операции за днес са приключили“.

Групата каза, че всички дронове, които е изстреляла, са уцелили целите си, без да казва колко са били. Изброени са 11 бази, казарми и военни позиции, които според групировката са насочени в Северен Израел и анексираните от Израел Голански възвишения. От „Хизбула“ отхвърлиха и твърдението на Израел, че е осуетила по-силна тяхна атака. „Хизбула“ не предостави доказателства за твърденията си.

Ранда Слим, старши сътрудник във Вашингтонския институт за Близкия изток, каза, че размяната на удари в неделя сутринта е „все още в рамките на правилата за ангажиране и е малко вероятно на този етап да доведе до пълномащабна война“.

В САЩ говорител на Съвета за национална сигурност Шон Савет заяви, че президентът Джо Байдън „следи отблизо събитията в Израел и Ливан“.

„По негово указание високопоставени американски служители общуват непрекъснато с израелските си колеги“, добави Савет и уточни: „Ще продължим да подкрепяме правото на Израел да се защитава и ще продължим да работим за регионална стабилност.“

Пентагонът каза, че министърът на отбраната Лойд Остин е разговарял с израелския си колега Йоав Галант за защитата на Израел. Председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Си Кю Браун е на посещение в региона, което се очаква да го отведе до Израел, Египет и Йордания.

През последните седмици дипломати от САЩ и европейски страни направиха вълна от посещения в Израел и Ливан в опит да овладеят ескалацията, която според тях може да прерасне в регионална война. „Хизбула“ започна да атакува Израел почти веднага след началото на войната в Газа, която беше предизвикана от атаката на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври. Израел и Хизбула си разменят огън почти всеки ден, прогонвайки десетки хиляди хора от двете страни на границата. До неделя и двете страни внимаваха да избегнат пълномащабната война.

Смята се, че „Хизбула“, която се бори с Израел до безизходица през лятото на 2006 г., е много по-мощна, отколкото беше по време на този конфликт. Съединените щати и Израел смятат, че има около 150 000 ракети и е в състояние да удари навсякъде в Израел. Групата също така е разработила дронове, способни да избягват защитата на Израел, както и прецизни боеприпаси.

Израел има една от най-добрите армии в света и широка многостепенна система за противоракетна отбрана и е подкрепен от водена от САЩ коалиция, която му помогна да свали стотици ракети и дронове, изстреляни от Иран по-рано тази година. Американската армия изгражда своите сили в региона през последните седмици.

Израел обеща смазващ отговор в случай на всеобща война, която вероятно ще разруши критична цивилна инфраструктура, особено в Южен Бейрут и Южен Ливан, където са разположени основните крепости на „Хизбула“. Една война вероятно ще измести стотици хиляди хора и от двете страни.

„Хизбула“ е близък съюзник на Иран, който също заплаши да отмъсти за убийството на високопоставен лидер на „Хамас“, Исмаил Ханийе, при експлозия в Техеран миналия месец, за което беше широко обвинен Израел, който не каза дали е замесен.

САЩ и други посредници виждат прекратяването на огъня в Газа като ключ към предотвратяването на по-широк пожар в Близкия изток. „Хизбула“ заяви, че ще спре своите удари срещу Израел, ако има прекратяване на огъня в Газа, а „Хизбула“ и Иран може да забавят или намалят всякакви ответни удари над Шукур и Хание. Египет е домакин на преговори на високо ниво в Кайро в неделя, насочени към преодоляване на пропуските в развиващото се предложение за примирие и освобождаването на десетки заложници, държани от „Хамас“.

На разговорите трябваше да присъстват директорът на ЦРУ Уилям Бърнс, министър-председателят на Катар Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани и главният служител на разузнаването на Египет Абас Камел. Ръководителят на израелската разузнавателна агенция Мосад Дейвид Барнеа също се очаква да присъства. „Хамас“ изпрати делегация в египетската столица, за да бъде информирана от египетски и катарски посредници, но не участва пряко в преговорите.

„Хизбула“ атакува израелски военни бази, обявиха извънредно положение в страната

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments