Израел и Ливан се готвят за нежелана война, но мнозина се опасяват, че тя е неизбежна

0
171
Разрушения в Газа
Разрушения в Газа. Снимка: UNRWA, Facebook

Перспективата за пълномащабна война между Израел и ливанската милиция „Хизбула“ ужасява хората от двете страни на границата, но някои я виждат като неизбежен резултат от продължаващата война на Израел срещу „Хамас“ в Газа, съобщава „Асошиейтед прес“.

Такава война може да бъде най-разрушителната, която някоя страна някога е преживявала. Израел и „Хизбула“ имат поуки от последната си война през 2006 г., продължил един месец конфликт, завършил наравно. Те също така разполагаха с четири месеца, за да се подготвят за нова война, въпреки че САЩ се опитват да предотвратят разширяването на конфликта.

Изданието предлага преглед на готовността на всяка страна, как може да се развие войната и какво се прави, за да се предотврати.

Какво се случи през 2006 г.?

Войната от 2006 г., шест години след изтеглянето на израелските сили от Южен Ливан, избухна, след като „Хизбула“ залови двама израелски войници и уби няколко други при трансгранична атака. Израел започна пълномащабна въздушна и наземна офанзива и наложи блокада, която имаше за цел да освободи заложниците и да унищожи военния капацитет на „Хизбула“ – мисия, която в крайна сметка се провали.

Израелските бомбардировки изравниха големи участъци от Южен Ливан и южните предградия на Бейрут. „Хизбула“ изстреля хиляди неуправляеми ракети по общности в Северен Израел. В конфликта загинаха около 1200 ливанци, предимно цивилни, и 160 израелци, предимно войници. Резолюция на ООН, слагаща край на войната, призовава за изтегляне на израелските сили от Ливан и демилитаризирана зона от ливанската страна на границата.

Въпреки разполагането на мироопазващи сили на ООН, „Хизбула“ продължава да действа в граничната зона, докато Ливан твърди, че Израел редовно нарушава въздушното му пространство и продължава да окупира части от ливанска земя.

Колко вероятна е войната?

Войната между Израел и „Хизбула“ „би била пълна катастрофа“, предупреди миналия месец генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, на фона на вълна от совалкова дипломация от страна на САЩ и Европа.

Подкрепяната от Иран „Хизбула“ изглеждаше хваната неподготвена от атаката на „Хамас“ на 7 октомври срещу Израел, регионален съюзник. Оттогава „Хизбула“ и Израел си разменят ежедневни трансгранични удари, ескалирайки постепенно. Израел също извърши целенасочени убийства на фигури на „Хизбула“ и „Хамас“ в Ливан.

Повече от 200 души, предимно бойци на „Хизбула“, но също така и повече от 20 цивилни, са били убити от страна на Ливан и 18 от страна на Израел. Десетки хиляди са разселени и от двете страни. Няма непосредствени изгледи за завръщането им. Израелските политически и военни лидери предупредиха „Хизбула“, че войната е все по-вероятна, освен ако екстремистите не се оттеглят от границата.

Лидерът на „Хизбула“ Хасан Насрала не заплаши да започне война, но предупреди за битка „без ограничения“, ако Израел го направи. „Хизбула“ казва, че няма да се съгласи на прекратяване на огъня на израелско-ливанската граница, преди да има такова в Газа, и отхвърли предложението на САЩ да премести силите си на няколко километра (мили) назад от границата, според ливански служители. Ето и коментар на Андреа Тенети, говорител на мироопазващата мисия на ООН в Южен Ливан:

„Въпреки реториката никоя от страните изглежда не иска война. Въпреки това, грешна оценка може потенциално да предизвика по-широк конфликт, който би бил много труден за контролиране.“

Колко са подготвени?

Както „Хизбула“, така и израелската армия разшириха способностите си от 2006 г. насам – но и двете страни също са по-крехки. В Ливан четири години икономическа криза осакати обществените институции, включително армията и електрическата мрежа, и подкопа здравната система. Страната е домакин на повече от 1 милион сирийски бежанци.

Ливан прие авариен план за военен сценарий в края на октомври. Той предвижда насилственото изселване на 1 милион ливанци за 45 дни. Около 87 000 ливанци са изселени от граничната зона. Докато правителството разчита на международни организации за финансиране на отговора, много групи, работещи в Ливан, не могат да поддържат съществуващите програми.

Агенцията на ООН за бежанците е предоставила доставки на колективни приюти и е предоставила спешни пари на около 400 семейства в Южен Ливан, каза говорителят Лиза Абу Халед. Агенцията не разполага със средства за подкрепа на голям брой разселени в случай на война, подчерта тя.

Групата за помощ Лекари без граници заяви, че е натрупала около 10 тона медицински консумативи и резервно гориво за болничните генератори в райони, които най-вероятно ще бъдат засегнати от разширяващ се конфликт, в очакване на блокада.

Израел изпитва икономическо и социално напрежение от войната в Газа, която се очаква да струва над 50 милиарда долара, или около 10 процента от националната икономическа активност до края на 2024 г., според Bank of Israel. Разходите ще нараснат рязко, ако има война с Ливан.

„Никой не иска тази война или пък  я желае на никого“, категоричен е Тал Беери от Центъра за изследване и образование Алма, мозъчен тръст, фокусиран върху сигурността в Северен Израел. Той обаче подчерта вярването си, че въоръжен конфликт между Израел и „Хизбула“ е неизбежен, твърдейки, че дипломатическите решения изглеждат малко вероятни и само биха позволили стратегическите заплахи на „Хизбула“ да се увеличат.

Израел евакуира 60 000 жители от най-близките до границата градове, където няма време за предупреждение за изстрелване на ракети поради близостта на отрядите на „Хизбула“. В една възможна война няма да има смисъл от допълнителни евакуации, тъй като ракетите и ракетите на милицията могат да достигнат цял Израел.

След атаката от 7 октомври войната в Газа имаше широка вътрешна подкрепа, въпреки че сега има нарастващ дебат относно нейната посока. Около половината израелци биха подкрепили войната с „Хизбула“ като последно средство за възстановяване на сигурността на границите, според скорошно проучване на мозъчния тръст Израелски институт за демокрация.

В Ливан някои критикуват „Хизбула“, че е изложила страната на друга потенциално опустошителна война. Други подкрепят ограниченото навлизане на групировката в конфликта и вярват, че арсеналът на „Хизбула“ ще възпре Израел от ескалация.

Как ще се развие войната?

Пълномащабната война вероятно ще се разпространи на множество фронтове, ескалирайки участието на ирански подставени лица в Сирия, Ирак и Йемен – и може би дори ще привлече самия Иран. Това също така може да въвлече САЩ, най-близкия съюзник на Израел, по-дълбоко в конфликта. САЩ вече са изпратили допълнителни военни кораби в региона.

„Хизбула“ разполага със 150 000 до 200 000 ракети и ракети с различен обсег, каза Орна Мизрахи от израелския мозъчен тръст Институт за изследване на националната сигурност. Този арсенал е най-малко пет пъти по-голям от този на „Хамас“ и много по-точен, уточни тя.

Управляемите снаряди на милицията могат да достигнат водопроводни, електрически или комуникационни съоръжения, както и гъсто населени жилищни райони.

В Ливан въздушните удари вероятно ще предизвикат хаос в инфраструктурата и потенциално ще убият хиляди. Нетаняху заплаши „да превърне Бейрут в Газа“, където въздушното и сухопътното нахлуване на Израел е причинило широко разпространени разрушения и е убило повече от 26 000 души, според контролираното от „Хамас“ Министерство на здравеопазването на Газа.

Израел е много по-защитен, с няколко системи за противовъздушна отбрана, включително Железния купол, който прихваща ракети с приблизително 90% успех. Но може да бъде претоварен, ако бъде изстрелян масов залп от ракети.

Около 40% от населението на Израел живее в по-нови домове с частни безопасни стаи, подсилени със защита от взривове, за да издържат на ракетни атаки. Израел също има мрежа от бомбоубежища, но правителствен доклад от 2020 г. казва, че около една трета от израелците нямат лесен достъп до тях. Ливан няма такава мрежа и убежищата не биха били от голяма полза срещу масивни бомби „разрушаващи бункери“, които Израел хвърли в Газа.

„Хизбула“ разполага с ограничена противовъздушна отбрана, докато тези на ливанската армия са остарели и недостатъчни поради бюджетни дефицити, изтъква Дина Аракджи от базираната в Обединеното кралство консултантска фирма за рискове Control Risks.

Ливанската армия остана настрана през последните четири месеца. През 2006 г. тя влезе в бойни действия в ограничен капацитет, но не е ясно как ще реагира в случай на нова война между Израел и „Хизбула“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments