Дълбоко под северния израелски град Хайфа се намира огромна подземна болница, пише „BBC“. Стотици легла са подредени между бетонните ѝ стени. Има операционни зали, родилно отделение и медицински консумативи, подредени по ъглите. Но няма пациенти – все още.
Медицинският център „Рамбам“ разкопава този бункер след войната между Израел и Хизбула през 2006 г. Обикновено това е многоетажен паркинг, но той може да бъде превърнат в болница за по-малко от три дни. Той е в готовност от малко след атаките на Хамас на 7 октомври и последвалата военна кампания на Израел в Газа.
Съоръжението разполага с повече от 2000 легла. В случай на голяма атака срещу Израел то ще поеме съществуващите пациенти от наземния медицински център и други близки болници. Има място и за лечение на ранени жертви.
Тъй като след убийството на политическия лидер на Хамас Исмаил Хания и на висшия командир на Хизбула Фуад Шукр миналата седмица заплахата от всеобхватна регионална война е голяма, лекарите тук казват, че са подготвени за голяма атака срещу Хайфа. Ето какво споделя д-р Ави Вайсман, медицински директор на центъра:
„Кога, кога, кога ще се случи? Никой не знае. Говорим много за това.“
Той добавя, че хората са разтревожени. Д-р Вайсман и персоналът му просто се надяват всяка ескалация на насилието да не продължи дълго.
Недалеч от болницата се открива зашеметяваща гледка към града и неговото процъфтяващо пристанище. Навътре в морето по водата се плъзгат кораби и танкери. Но близостта на Хайфа до Ливан – и ракетите на Хизбула – я прави уязвима.
Погледнете към морските пътища и ще видите границата, изтъква изданието. Хората, които живеят тук, са свикнали с аварийните тренировки на всеки няколко месеца. Децата в училище редовно репетират какво да правят в случай на нападение.
Една млада двойка, с която се срещнахме в центъра на града, описа живота си в условията на тази заплаха. Жената казва:
„Това е като бомба със закъснител. Всяка минута може да бъде аларма. Ще умра ли? Ще имам ли време да отида при семейството си?“
Други са по-малко загрижени. В новооткритото си кафене Луай си налива капучино и казва, че е свикнал със ситуацията. Мъжът признава:
„Хората се страхуват. Аз не се страхувам.“
Но в кметството на Хайфа кметът признава, че има безсънни нощи. Йоно Яхав е на осемдесет години и тежестта на отговорността закрива очите му. Той ръководи града и по време на войната през 2006 г. Мъжът заяви:
„Много ми е тъжно за това. В Близкия изток има разклонение. Лидерите се занимават само с разрушения, убийства, битки, вместо да строят.“
Хайфа е така нареченият „смесен град“, място, където значителен брой израелски араби живеят заедно с израелски евреи. Яхав казва, че това е мирна общност, което прави настоящия конфликт още по-болезнен. Той настоява, че мирът все още е възможен.
А международната дипломация продължава дори докато лекарите в Хайфа подготвят своята болница-крепост. Може би все още има надежда, че никога няма да им се наложи да я използват.