Министър-председателят на Израел заяви, че ще продължи с „отговорните си правни реформи“ въпреки продължаващите протести срещу тях. Скорошното приемане на нов закон, който ще попречи на съдилищата да предприемат мерки за отстраняването на лидер, считан за неподходящ за поста, разгневи много хора. Смята се, че реформата е в интерес на действащия държавен глава Бенямин Нетаняху, който понастоящем е подсъдим за корупция.
Десетки хиляди демонстранти се събраха в Тел Авив и други градове и блокираха главни пътища, за да покажат недоволството си. Голямо израелско знаме и банер, цитиращ декларацията за независимост, бяха опънати върху стена в Стария град на Йерусалим. Силите на реда съобщиха, че са били принудени да използват водно оръдие и да прибягнат до помощта на конната полиция, за да разпръснат многобройна тълпа, протестираща на оживена магистрала в Тел Авив. От полицията обявиха още, че до момента са били арестувани десетки граждани в цялата страна за нарушаване на обществения ред.
По официални данни протестиращите са се отправили и към ултраортодоксалното предградие на Тел Авив – Бней Брак, където има силна подкрепа за правителството. Те са поставили столове и маси, заобиколени от израелски знамена, и са поканили представители на властта да се срещнат с тях, за да обсъдят планираните промени в закона. Разразили са се разгорещени дискусии. В социалните медии се появиха снимки на един от лидерите на протеста, лекар, който лежи окървавен на земята, след като е бил блъснат от кола. По-късно обаче организаторите заявиха, че това е било инцидент, а не умишлено действие.
На фона на нарастващите политически сътресения в страната, Нетаняху предприе пътуване до Обединеното кралство, за да се срещне днес с британския министър-председател Риши Сунак. Нетаняху обеща да „направи всичко, за да успокои ситуацията и да сплоти народа си“, както и да постигне решение, приемливо както за поддръжниците, така и за критиците на предложението. Въпреки това той се зарече да продължи реформите, включително плановете за предоставяне на пълен контрол на правителството върху комисията, която назначава съдиите, които според него ще бъдат приети в Кнесета следващата седмица.
„Не можем да допуснем какъвто и да е спор да застраши колективното ни бъдеще,“, коментира Нетаняху.
Лидерът на опозицията и бивш министър-председател Яир Лапид отхвърли обещанията на Нетаняху, като ги определи като „лъжи“.
„Спрете опитите да ни превърнете в недемократична държава. Вслушайте се в стотиците хиляди верни патриоти, които излязоха по улиците,“, призова Лапид, обръщайки се към министър-председателя.
Лидерът на Партията на националното единство и бивш министър на отбраната Бени Ганц сподели, че според него мнозина в израелския парламент, известен като Кнесет, са против промените.
Протестите продължават да се разрастват, след като Нетаняху се върна на власт в края на миналата година, оглавявайки най-дясната националистическа коалиция в историята на Израел и обещавайки да ограничи правомощията на съдебната власт. Промените в крайна сметка ще лишат Върховния съд от ключови правомощия да отменя прието законодателство. Самият Нетаняху твърди, че реформите имат за цел да спрат превишаването на правомощията на съдилищата и че за тях е гласувала обществеността на последните избори. Повечето юристи обаче твърдят, че те на практика ще унищожат независимостта на съдебната власт, докато противниците им ги определят като опит за „преврат на режима“.
По-рано тази седмица коалицията обяви, че ще отложи част от съдебната реформа за след ваканцията на Кнесета по случай еврейския празник Пасха. От решаващо значение е и фактът, че коалицията заяви, че ще се опита да прокара ключови промени в Комисията за съдебни назначения преди началото на ваканцията на 2 април, макар и с някои изменения, които според нея са жест за смекчаване на реформите. Опозицията незабавно се възпротиви на този ход, а лидерите на протестите настояха, че това не е компромис, а обявяване на война на израелската демокрация и нейните граждани.