По-рано днес израелският министър-председател Бенямин Нетаняху отхвърли предложението на президента на САЩ Джо Байдън премиерът да „се оттегли“ от спорен план за преразглеждане на правната система, като заяви, че страната сама взема решенията си. Размяната на противоречиви позиции е неочаквана проява на публично несъгласие между двамата близки съюзници, която сигнализира за нарастващите търкания между Израел и САЩ във връзка с промените в съдебната система, предложени от Нетаняху, които той отложи след масови протести.
Запитан от репортери вчера какъв ход смята, че израелският премиер ще предприеме относно законодателството, Байдън отговори: „Надявам се да се оттегли от него“. Президентът на САЩ добави, че правителството на Нетаняху не може да продължи по този път и призова за компромис по плана, довел до остро недоволство в Израел. Байдън опроверга и предположението на посланика на САЩ Томас Найдес, че Нетаняху скоро ще бъде поканен в Белия дом, като каза: „Не, не в близко бъдеще“.
Нетаняху обяви в отговор, че Израел е суверенен и „взема решенията си по волята на своя народ, а не въз основа на натиск от чужбина, включително от най-добрите приятелски държави“. Хладната размяна на реплики беше отправена само ден след като Нетаняху призова за отлагане на спорното законодателство на своето правителство, за да се избегне гражданска война след два поредни дни на масови протести, които накараха десетки хиляди хора да излязат по улиците на Израел. Израелските организатори на протести призоваха за демонстрация в подкрепа на Байдън пред сградата на посолството на САЩ в Тел Авив утре, докато съюзниците на Нетаняху удвоиха критиките си.
Както е известно, Нетаняху и неговите религиозни и ултранационалистически съюзници обявиха реформата на съдебната система през януари, само няколко дни след като сформираха своето правителство – най-дясното в историята на Израел. Предложението тласна Израел към най-тежката му вътрешна криза от десетилетия насам. Бизнес лидери, водещи икономисти и бивши ръководители на службите за сигурност се обявиха против плана, заявявайки, че той води страната към диктатура. Ако бъде прието, предложението ще даде на Нетаняху, който е подсъдим по обвинения в корупция, и на неговите съюзници последната дума при назначаването на съдиите в страната. Реформата също така ще даде на парламента, който се контролира от неговите съюзници, правомощия да отменя решенията на Върховния съд и да ограничава възможността на съда да преразглежда закони.
Нетаняху заяви, че „се стреми да постигне мащабен консенсус“ по време на дискусиите с лидерите на опозицията, които започнаха вчера. Яир Лапид, лидер на опозицията в израелския парламент, изрази позиция, че Израел е бил най-близкият съюзник на САЩ в продължение на десетилетия, но „най-радикалното правителство в историята на страната“ е разрушило това за три месеца.