Израелските военни наредиха евакуацията на град Газа, ранна цел на войната с „Хамас“

0
36
Конфликтът в Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей
Конфликтът в Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей

Израелската армия призова всички палестинци да напуснат град Газа и да се насочат на юг в сряда, като продължат с нова офанзива в северната, южната част и центъра на оживената територия, която уби десетки хора през последните 48 часа, предава „Асошиейтед прес“.

Засилената военна активност дойде, след като американски, египетски и катарски посредници се срещнаха с израелски официални лица в катарската столица Доха за преговори за постигане на отдавна недостижимо споразумение за прекратяване на огъня с групировката „Хамас“ в Газа в замяна на освобождаването на десетки израелски заложници, които държи.

Израел твърди, че преследва бойци на „Хамас“, които се прегрупират в различни части на Газа девет месеца след началото на войната. Тежките удари през последните дни по дължината на територията обаче също могат да бъдат насочени към оказване на по-голям натиск върху „Хамас“ в преговорите за прекратяване на огъня.

При посещение в сряда в централната част на Газа началникът на израелската армия генерал-лейтенант Херци Халеви обясни, че силите действат по различни начини в множество части на територията, „за да изпълнят много важна мисия с цел натиск. Той допълни:

„Ще продължим да работим, за да върнем у дома заложниците.“

Израел информира хората в Газа за заповедта за евакуация, като пусна листовки, призоваващи „всички в град Газа“ да поемат по два „безопасни маршрута“ на юг към района около централния град Деир ал-Балах. Град Газа, каза Херци Халеви, „ще остане опасна бойна зона“.

Преди месеци Израел нареди на жителите на северна Газа, включително град Газа, да избягат на юг и голяма част от населението напусна по-рано по време на войната. Големи части от град Газа и градските райони около него са изравнени или са оставили разрушен пейзаж от предишни израелски нападения.

Организацията на обединените нации обяви, че около 300 000 палестинци са останали в тежко засегнатия север, като по-голямата част от тях са в град Газа. Повечето хора от 2,3-милионното население на Газа са натъпкани в мизерни палаткови лагери в централната и южната част на Газа.

Израелските войски нахлуха в части от град Газа през последните дни, предизвиквайки бягството на хиляди палестинци, опитващи се да избягат от обстрела и въздушните удари. Миналата седмица военните наредиха на палестинците да се евакуират от източните и централните части на града.

Въпреки предупреждението, не е последвало незабавно масово изселване от града след заповедта от сряда. Много палестинци заключиха, че няма възможно убежище в засегнатата от война Газа.  Междувременно военните съобщиха, че са приключили операция, започнала в края на миналия месец в квартал Шиджая в град Газа, където са убити десетки екстремисти и са унищожени осем подземни тунела.

Заповедта за евакуация от сряда дойде след поредица от смъртоносни удари през последните два дни в други части на територията. Израелската бомбардировка рано в сряда удари четири къщи в Деир ал-Балах и близкия бежански лагер Нусейрат, убивайки 20 палестинци. Сред загиналите има шест деца и три жени, според служители в болницата на мъчениците в Ал-Акса, където са откарани пострадалите. Репортер на Асошиейтед прес преброи телата. Ударената къща в Дейр ал-Балах е била в „безопасната хуманитарна зона“, където Израел каза на палестинците да бягат да търсят убежище.

Нощната бомбардировка дойде часове, след като израелски военни самолети удариха входа на училище, приютяващо разселени семейства извън южния град Хан Юнис. Броят на жертвите от стачката достигна 31 убити, включително осем деца, и повече от 50 ранени, съобщиха в сряда служители от близката болница Насер.

Кадри, излъчени от телевизия Ал Джазира, показват деца, които играят футбол в двора на училището, когато внезапен бум разтърсва района, предизвиквайки викове „стачка, стачка!“

Израелската армия заяви, че въздушният удар близо до училището и съобщенията за цивилни жертви се преразглеждат. Твърди се, че той е бил насочен към боец ​​на „Хамас“, който е участвал в атаката срещу Израел на 7 октомври, която предизвика войната, въпреки че не предоставя незабавни доказателства. Военните обвиняват „Хамас“ за смъртта на цивилни, тъй като екстремистите се бият в гъсто населени градски райони. Но армията рядко коментира какво цели при индивидуални удари, които често убиват жени и деца.

За девет месеца на бомбардировки и офанзиви в Газа Израел е убил повече от 38 200 души и е ранил повече от 88 000, според Министерството на здравеопазването на територията, което не прави разлика между бойци и цивилни в преброяването си. Почти цялото население е изгонено от домовете си. Много от тях са били премествани многократно.

По време на нападението на 7 октомври екстремистите убиха 1200 души в Южен Израел, повечето от които цивилни, според израелските власти. Бойците взеха за заложници около 250 души. Около 120 все още са в плен, като около една трета са мъртви.

Новото сухопътно нападение на Израел в най-големия град в Газа предизвика това, което ООН нарече „опасно хаотично“ изселване на хора, разпръснати в различни посоки, несигурни къде да отидат. Някои са избягали в други части на север. Новите израелски военни листовки насърчиха масово движение на юг към предполагаемата „хуманитарна зона“, като обещаха, че хората, напускащи град Газа по определените маршрути, няма да бъдат спирани на израелските контролно-пропускателни пунктове. Много палестинци се опасяват от арест или унижение от войските на контролно-пропускателните пунктове.

След като в понеделник Израел призова за евакуация от източните и централните части на град Газа, персоналът на две болници – Ал-Ахли и болницата на Асоциацията на приятелите на пациентите – побърза да премести пациентите и да ги затвори, съобщиха от ООН.

Болниците в Газа често се евакуират превантивно при всеки признак за възможни израелски военни действия, опасявайки се от нападения. През последните девет месеца израелските войски са атакували най-малко осем болници, причинявайки смъртта на пациенти и медицински работници, заедно с масивни разрушения на съоръжения и оборудване. Израел твърди, че „Хамас“ използва болници за военни цели, въпреки че е предоставил само ограничени доказателства. Само 13 от 36-те болници в Газа функционират, и то само частично, според хуманитарната служба на ООН.

На фона на продължаващото насилие международните посредници полагаха нови съгласувани усилия да прокарат предложеното споразумение за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници.

Израел и „Хамас“ изглежда намалиха различията помежду си през последните дни, но пречките остават, дори след като „Хамас“ се съгласи да отстъпи от ключовото си искане Израел да се ангажира да прекрати войната като част от всяко споразумение.

„Хамас“ все още иска посредници да гарантират, че преговорите ще приключат с постоянно прекратяване на огъня. Израелският премиер Бенямин Нетаняху настоя, че няма да подпише сделка, която да принуди Израел да спре кампанията си в Газа, без да елиминира „Хамас“. В понеделник „Хамас“ обвини Нетаняху, че „поставя повече пречки пред преговорите“, включително операциите в град Газа.

Египетски служител заяви, че ръководителят на египетската Обща разузнавателна служба Абас Камел е отишъл в Доха, за да се присъедини към дискусиите по сделката. Служителят увери, че американски и израелски служители също присъстват. Служителят говори при условие за анонимност, тъй като не е упълномощен да информира пресата за срещите. Ден по-рано директорът на ЦРУ Уилям Бърнс, който ръководи американското посредничество, се срещна с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси в Кайро.

Премиерът във Вашингтон: Отчита се ключовата роля на България на Източния фланг на НАТО

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments