Израелските заселници на Западния бряг с надежди за своите селища със завръщането на Тръмп

По време на първия си президентски мандат Тръмп изостави десетилетната опозиция на САЩ срещу селищата

0
13
Разрушения в Газа
Разрушения в Газа. Снимка: UNRWA, Facebook

Докато победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ миналата седмица ставаше очевидна, еврейски защитници на заселването на Западния бряг чукаха бутилки шампанско и танцуваха на Bee Gees във винарна в сърцето на окупираната територия. Това се казва в публикация в Instagram, цитирана от „Асошиейтед прес“. Винарната съобщи, че пуска в продажба специално издание на червено вино, кръстено на новоизбрания президент.

Привържениците на заселването смятат, че имат много поводи за празнуване. По време на първия мандат на Тръмп разширяването на жилищното строителство за евреи на Западния бряг не само надмина предишните рекорди, но и администрацията му предприе безпрецедентни стъпки в подкрепа на териториалните претенции на Израел, включително признаването на Йерусалим за негова столица и преместването на посолството на САЩ там, както и признаването на анексирането на Голанските възвишения от Израел.

Този път, когато Израел е въвлечен в многофронтова война, привържениците на заселването смятат, че историята на пламенната подкрепа на Тръмп може да се превърне в тяхна върховна цел: израелското анексиране на Западния бряг – ход, който според критиците ще задуши всички останали надежди за палестинска държавност. Някои от тях дори се стремят към презаселване на Газа при управлението на Тръмп.

„С Божията воля 2025 г. ще бъде годината на суверенитета на Юдея и Самария“, заяви в понеделник израелският министър на финансите и подпалвач на заселнически настроения Бесалел Смотрич, наричайки Западния бряг с библейското му име, в коментари, които предизвикаха международен скандал. Той заяви, че ще се погрижи правителството да лобира пред администрацията на Тръмп за тази идея.

Израел завладява Западния бряг, Източен Йерусалим и Ивицата Газа по време на войната в Близкия изток през 1967 г. Палестинците искат тези територии за своята бъдеща държава, на която се надяват. Израел анексира Източен Йерусалим с ход, който по-голямата част от международната общност не признава, а през 2005 г. изтегли своите заселници и войски от ивицата Газа, където води война срещу Хамас.

Разширяването на селищата на Западния бряг се разраства по време на безсрочната окупация на Израел, като повече от половин милион израелци живеят в около 130 селища и десетки неразрешени аванпостове. Подкрепяната от Запада Палестинска автономия администрира полуавтономни части от Западния бряг, в които живее по-голямата част от палестинското население.

По време на първия си президентски мандат Тръмп изостави десетилетната опозиция на САЩ срещу селищата. Той предложи план за Близкия изток, който щеше да позволи на Израел да запази всички тях. Неговият посланик в Израел беше убеден привърженик на заселването и противник на палестинската държавност.

Тръмп обаче предприе и стъпки, които карат някои поддръжници на заселниците да бъдат предпазливи. Неговият близкоизточен план остави място за палестинска държава, макар критиците да твърдят, че това е нереалистична визия за такава. А споразуменията за нормализиране на отношенията между Израел и арабските страни, сключени с посредничеството на Тръмп, възпрепятстваха страната да анексира Западния бряг.

Макар че не е заявил изрично политиката си за втория си мандат, първоначалните му избори в администрацията, включително посланиците в Израел и ООН, са дълбоко произраелски настроени, което показва, че вероятно няма да застане на пътя на крайнодясното правителство на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, което напредва в изграждането на селища. Ето какво коментира Майк Хъкаби, номиниран от Тръмп за посланик в Израел, пред радио „Израелска армия“, когато бе попитан за възможността за анексиране на Западния бряг:

„Никога не е имало американски президент, който да е бил по-полезен в осигуряването на разбиране за суверенитета на Израел. Напълно очаквам това да продължи.“

Говорител на Нетаняху отказа да каже дали израелският лидер ще се стреми към анексиране по време на президентството на Тръмп. Но Нетаняху назначи за посланик във Вашингтон родения в САЩ активист на твърдата линия за заселване Ехиел Лейтер.

Групи за защита на правата на човека вече твърдят, че Израел прилага система на апартейд на Западния бряг, а анексирането би довело до подобни обвинения, ако не предостави на палестинците там равни права. Израел се противопоставя на даването на гражданство на палестинците от Западния бряг, като твърди, че това би унищожило еврейския характер на Израел.

Независимо от това дали ще се стигне до анексиране, поддръжниците на заселниците предвиждат неограничена експанзия при Тръмп и при израелско правителство, в което лидери и поддръжници на заселниците заемат ключови позиции. Те виждат президентски мандат, в който ще могат по-дълбоко да утвърдят присъствието си на Западния бряг с увеличаване на броя на жилищата, пътищата и индустриалните зони.

Израел Ганц, председател на Съвета Йеша, лобистка група на заселниците , изтъква:

„Сигурен съм, че с президента Тръмп ще бъде много по-лесно, защото той подкрепя държавата Израел.“

Разширяването на израелските селища е продължило в различна степен при многобройни американски администрации. По време на мандата на Тръмп Израел е напреднал с близо 33 000 жилищни единици, според Peace Now, група за наблюдение на заселванията, което е почти три пъти повече, отколкото по време на втория мандат на президента Барак Обама. Броят им спада значително през първите две години от управлението на Байдън, но отново се изстрелва нагоре през 2023 г., малко след сформирането на сегашното крайнодясно израелско правителство, подкрепящо заселването, и рязко нараства през цялата война.

Администрацията на Байдън налагаше санкции на еврейските заселници, заподозрени в подстрекаване на насилие срещу палестинците – подход, който вероятно ще бъде прекратен при Тръмп.

На Западния бряг билбордове рекламират нови селища, примамвайки минувачите да направят своя дом там. В Бейт Ел, в непосредствена близост до палестинския административен център Рамала, един нов квартал може да се похвали не с еднофамилни къщи с червени покриви, които се превърнаха в икони на заселническото движение, а с шест високи многоетажни жилищни сгради, в които могат да живеят стотици хора и които изглеждат като всяко израелско предградие.

Палестинците смятат селищата за нарушение на международното право и пречка за мира – позиция, която се ползва с широка международна подкрепа. Израел смята Западния бряг за историческото и библейско сърце на еврейския народ и твърди, че всяко разделяне трябва да бъде договорено в рамките на преговори. Мирните преговори са в застой повече от десетилетие, а подкрепата за палестинска държава сред израелците спадна след атаките на Хамас от 7 октомври 2023 г., които предизвикаха войната.

Васел Абу Юсуф, палестински служител, заяви, че Тръмп все още не е изяснил позициите си и не се знае дали ще подкрепи израелската анексия.

Дрор Еткес, изследовател и активист, който се бори срещу заселването, заяви, че по време на първата администрация на Тръмп фермите за аванпостове на Западния бряг, които са принудили цели палестински общности да напуснат огромни участъци земя, са отбелязали „метеоритен ръст“, както и инфраструктурните проекти, които позволяват на селищата да се разширяват, като пътища и водоснабдителни системи. Еткес подчертава:

„През следващите четири години „можем да предположим, че ще станем свидетели на по-значителни стъпки на фактическо анексиране или може би дори на официално анексиране.“

Някои защитници на заселниците, като Даниела Вайс, смятат, че Тръмп няма да окаже натиск върху Нетаняху за бързо изтегляне на войските от Газа, което ще създаде възможност за презаселване. Тази идея не би се харесала на други американски администрации и голяма част от международната общност би се противопоставила на нея.

Подобна стратегия в първите години на израелската окупация на Западния бряг доведе до разрастването на селищата там. Двама от ключовите партньори на Нетаняху в управлението също подкрепят презаселването на Газа, въпреки че израелският лидер заяви, че това не е „реалистично“.

Яир Шелег, научен сътрудник в ерусалимския институт „Шалом Хартман“, който изучава заселническото движение, заяви, че Тръмп е „непостоянен“ и че в очаквания си стремеж да нормализира връзките между Израел и Саудитска Арабия той може да се окаже по-малко благосклонен към заселническото предприятие, отколкото мнозина се надяват.

Но въпреки това, каза той, всеобщото усещане сред защитниците на заселниците е, че „Тръмп разбира … нуждите на заселническото предприятие“.

Израелското строителство на буферната зона със Сирия нарушава прекратяването на огъня, твърди ООН

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments