Много бебета изпитват трудности да заспят без родител до тях или се събуждат често през нощта – фаза, която е изтощителна за новите родители, но обикновено преминава бързо. Въпреки това, бебетата със сериозни нарушения в съня, са изложени на по-голям риск от тревожност и емоционални проблеми в по-късна детска възраст, гласят скорошни изследвания, цитирани от „CNN“.
Австралийски учени в областта са проследили състоянието на 1507 жени, за които това е първо раждане, заедно с техните бебета, като са открили, че една от всеки пет от тях се бори с проблем, който те определят като „постоянни тежки нарушения в съня“ през първата година на новородените.
„Много от кърмачетата се събуждаха доста често, когато са на три месеца и това е нормално, но установихме, че около 19% от тях наистина имат постоянни и тежки проблеми със съня, които са най-ясно изразени точно през първата година“, казва д-р Фалън Кук от детския изследователски институт на Мърдок в Мелбърн, Австралия, който ръководи изследването.
„Това са бебета, които дори до 12-месечна възраст все още се събуждат три или повече пъти през нощта“, обяснява Кук. „Може да им отнеме до час, за да заспят отново. Много трудно се успокояват, когато се събудят през нощта.“
Майките, участващи в изследването, са описали в онлайн интервю фазите на съня на бебетата си, когато те са били на възраст три месеца, шест месеца, девет месеца и 12 месеца. След това същите майки са били попитани за психичното здраве на децата си, когато те са били на четири и на 10 години, като за целта са използвани медицински въпросници за оценка на тревожността и други подобни нарушения, свързани с психичното здраве.
Специалистите класифицират навиците на съня на една четвърт от бебетата като „спокойни и безпроблемни“, докато повече от половината (56%) имат умерени и колебателни проблеми със съня, а 19,5% страдат от постоянни смущения в заспиването.
В сравнение с кърмачета, чиито навици на съня са спокойни, тези с трайни и тежки затруднения са почти три пъти по-склонни да имат симптоми на емоционални проблеми, когато станат на четири години, показва проучване, публикувано в понеделник в списанието Archives of Disease in Childhood. Освен това тези деца са два пъти по-предразположени да развият емоционално разтройство, докато навършат 10 години.
„Тези бебета са по-склонни да изпитват по-силни симптоми на тревожност при раздяла, страх от физическо нараняване, и като цяло са неспокойни, отколкото бебетата със спокоен сън“, информира още проучването.
Добре е родителите да следят за „за развитието на признаци на емоционални и психични проблеми, ако бебето им има умерени до тежки смущения в съня“, твърдят Джоди Миндел, помощник директор на Центъра за изследване на съня в детската болница на Филаделфия, и председателят на Съвета по педиатричен сън, който не е участвал в изследването.
„Основната констатация на това проучване е, че бебетата със смущения в съня са два пъти по-склонни да развият проблеми с психичното здраве, предимно тревожност, когато са на възраст от четири до 10 години. За да бъдем по-конкретни, вероятността се увеличава от приблизително 5 -15% за всички деца до около 10-25%“, твърдят специалистите.
„Също така е важно да се разбере, че тези резултати могат да означават, че проблемите със съня водят до по-късни проблеми. Но също толкова вероятно е проблемите със съня да са ранен индикатор за други настоящи смущения“, казва Миндел.
„Така или иначе, промяната често може да помогне на бебето да спи по-добре и може да предотврати по-късни проблеми както със съня, така и с други аспекти от живота.“
Мари-Хелен Пеннестри, асистент в Университета Макгил в Канада, обяснява, че нощните събуждания невинаги се възприемат като проблем от младите майки.
„Някои майки са щастливи да кърмят и да спят, когато спи и бебето“, казва Пеннестри. „Следователно те ще наблюдават по-често бебетата, когато те се пробуждат, защото ще са по-близо до тях, но това не означава непременно, че ще помислят, че бебето им има проблем.“
Няма причина за безпокойство
Кук обясни, че не иска изследването да притесни родителите на бебета и деца, които се борят с проблемите им със съня.
„Около 56% от децата са имали проблеми със съня, които не са били перманентни. Определено е нормално да имаме бебе, което има известни смущения в съня. Тези, които трябва да следим, са тези, които имат постоянни и тежки затруднения в заспиването“, допълни още тя.
„Въпреки че установихме, че тези, които имат постоянни и тежки смущения в съня, имат повишен риск от развиване на проблеми в менталното здраве като тревожност, е важно да запомним, че повечето от тях всъщност не развили такива проблеми до момента.“
Направено е сравнение с групата на бебетата, които имат спокоен сън и заключението е, че процентът на бебета, които изпитват умерени и променливи проблеми със съня е по-голям.
„Бебетата със спокоен сън са по-скоро изключение, отколкото правило, и резултатите трябва да се тълкуват като се вземе предвид и този факт“, отбелязва проучването.
Кук твърди, че справянето с проблемите със съня може да се разглежда като предизвикателство за откриване на нови средства за предотвратяване на по-късните нарушения в психичното здраве. Въпреки това тя каза, че механизмът между съня и психичното здраве не е добре разбран и вероятно има много променливи.
„Трябва да обърнем повече внимание на това какво се случва у дома. Как се приспиват тези бебета? Възможно е и някои генетични фактори да играят роля в проблема“, допълва експертът.
Тя призовава всички родители, притеснени навиците на съня на детето си, да се консултират със семейния си лекар.
„Важно е да не стресираме още повече родителите. Ако бебето ви не спи добре, често се чувствате виновни, защото смятате, че не се справяте добре с нещата“, обясни тя.
„Родителите се опитват да потърсят помощ онлайн, от приятели или членове на семейството си, но има бебета, при които тези методи просто не работят, затова поговорете с вашия семеен лекар относно услугите, които се предлагат на местно ниво. Ако бебето спи по-добре, това може да промени животът на цялото семейство в по-добра посока.“
Превод: Глория Йорданова