Ако покачването на нивото на океаните не притеснява достатъчно жителите на Ню Йорк, то те несъмнено трябва да насочат вниманието си към рисковете, пред които е изправен градът. Метрополисът бавно потъва под тежестта на своите небостъргачи, многобройни жилищни сгради, строителни и инфраструктурни съоръжения, и активни човешки дейности, пише „APNews“.
Според ново научно изследване земната повърхност на града потъва средно с 1 до 2 милиметра годишно, което е известно под термина „слягане“. Този естествен процес се случва и в други части на света, тъй като Земята се компресира, но въпросното изследване, публикувано по-рано този месец в списание „Earth’s Future“, съдържа оценка и анализ за това как огромната тежест на самия град ускорява явлението.
Понастоящем над 1 милион сгради са разположени в петте района на града. Изследователският екип е изчислил, че всички тези постройки възлизат на около 1,7 трилиона тона (1,5 трилиона метрични тона) бетон, метал и стъкло – приблизително масата на 4700 сгради от мащаба на „Емпайър Стейт“, които притискат силно Земята. Степента на компресия варира в различните части на града.
Небостъргачите в централната част на Манхатън са построени предимно върху скали, които се компресират много слабо, докато някои части на Бруклин и Куинс се намират върху по-хлабава почва и потъват по-бързо, твърдят експертите. Въпреки че процесът е бавен, водещият изследовател Том Парсънс от Геологическия институт на САЩ предупреждава, че части от града в даден момент ще бъдат под вода. По негови думи обаче все още не е необходимо да се инвестира в животоспасяващи средства.
В научните данни е отбелязано, че самите сгради допринасят, макар и постепенно, за промяната на ландшафта. Том Парсънс и неговият екип от изследователи са стигнали до заключенията си, използвайки сателитни изображения, моделиране на данни и много математически предположения. Учените уверяват, че ще минат стотици години, като не може да се предвиди кога точно, преди Ню Йорк да се превърне в американската версия на Венеция, която е известна с това, че потъва в Адриатическо море. Някои части на града обаче са по-застрашени.
„В Манхатън има много голяма тежест, много хора. Средната надморска височина в южната му част е само 1 или 2 метра над морското равнище – тя е много близо до водната линия и това е сериозна причина за безпокойство.“, подчерта Парсънс. Той допълни, че трябва да се има предвид факта, че океанът се покачва със същата скорост, с която потъва сушата, променящият се климат на Земята може да ускори периода, в който части от града ще бъдат потопени под вода.
Ню Йорк вече е изложен на риск от обилни наводнения заради силните бури, които могат да предизвикат придвижване на водите на океана навътре в сушата, като наред с това проливни дъждове заплашват да залеят много квартали. Последвалите наводнения крият заплаха от разрушителни и смъртоносни последици.
„От научна гледна точка това е важно изследване,“, твърди Андрю Кручкевич, старши изследовател от Колумбийския университет, който не е участвал в изследването. Според него резултатите от него биха могли да помогнат на политиците при изготвянето на текущите планове за борба с нарастващите приливи или поне за ограничаване на щетите от тях.
Според учените Ню Йорк не е единственото място, което потъва. Сан Франциско също оказва значителен натиск върху земната повърхност и активните земетръсни разломи в региона. В Индонезия правителството се подготвя за евентуално оттегляне от Джакарта, която потъва в Яванско море, а именно обособяването на нова столица, която ще бъде изградена на по-висока земя на съвсем друг остров.