Изследване: Широкото използване на Facebook не е свързано с психологически вреди

0
82
Социална мрежа
Снимка: Pixabay

Според изследване на Оксфордския интернет институт /ОИИ/ няма доказателства, че широкото глобално използване на Facebook е свързано със сериозни психологически вреди. В анализа е разгледан начинът, по който се е променило благосъстоянието в 72 държави с нарастването на употребата на платформата за социални медии. Това изненадващо заключение противоречи на разпространеното мнение, че социалните медии са психологически вредни, твърдят учените, цитирани от „BBC“.

Няколко държави, включително Обединеното кралство, обмислят законодателство за защита на потребителите на социални медии от потенциални онлайн вреди. Компанията Meta, която е собственик на Facebook, е подложена на строг контрол след свидетелства на информатори и съобщения в пресата, основани на изтичане на информация, според които собствени проучвания на компанията сочат, че е налице отрицателно въздействие върху някои потребители.

Настоящото изследване разглежда само Facebook, а не другите платформи на Meta, които включват Instagram. Професор Андрю Пржибилски от Оксфордския интернет институт заяви пред “BBC”, че чрез изследването екипът се е опитал да отговори на въпроса какво е благосъстоянието на населението на страните, които използват все по-активно социалните медии. Той изтъкна още:

„Общоприето е мнението, че това е нещо вредно за благосъстоянието на потребителите, но данните, които събрахме и анализирахме, не показаха, че това е така.“

Предишен анализ по темата, извършен отново от професор Пржибилски, е установил известна връзка между използването на технологии от тийнейджърите и проблемите с психичното здраве. В настоящото изследване обаче се разглежда само цялостното въздействие на използването на Facebook на национално ниво. Това означава, че генералните констатации не разкриват въздействието на социалната мрежа върху групи хора с особена уязвимост. Възможно е например да не се откроят ясно отрицателните въздействия върху малки групи потребители, ако те са компенсирани от положителни въздействия върху други групи потребители, признава експертът. Освен това тук не са разгледани рисковете, свързани с определени видове съдържание, като например материали, насърчаващи самонараняване.

Според професор Пржибилски основният извод от проучването е, че научният екип се нуждае от достъп до по-надеждни данни, предоставени от технологичните компании, за да може да отговори по-добре на въпросите за въздействието на социалните медии.

Британският законопроект за онлайн безопасност е на финалния етап от парламентарния си път към превръщането му в официален закон. Той има за цел да защити хората от потенциални вреди в интернет.

Професор Соня Ливингстън от Лондонския икономически институт предупреди, че релевантността на въпросното изследването за е ограничена. Тя се обоснова с думите: „Критичната оценка на авторите, които твърдят, че рисковете, свързани с времето, прекарано пред екрана, не са подкрепени от солидни доказателства, е основателна. Докладваното тук изследване обаче е толкова общо, че не е особено полезно за настоящите регулаторни или клинични дебати.“.

Соня Ливингстън подчерта още, че анализът не разглежда младежите като отделна група, тъй като аргументът е, че „като цяло децата не използват Facebook“. Въпреки това тя заяви, че подкрепя идеята за повече изследвания в тази сфера, базирани на достъпа до данни.

Специализираното изследване на професор Пржибилски и съавтора му Мати Вуоре се основава на голямо количество данни, предоставени от Facebook. И двамата експерти са независими от компанията, като анализът им не е финансиран от технологичния гигант. Компанията им е предоставила данни, показващи как е нараснал броят на потребителите във всяка държава в периода между 2008 и 2019 г., разделени в две възрастови групи – потребители на 13-34 години и такива над 35 години. Екипът е сравнил тези данни с други данни за благосъстоянието на потребители, съставляващи близо един милион души, регистрирани при предишно изследване на „Gallup World Poll“. Общо казано, изследователите твърдят, че не са открили твърди доказателства, че нарастващото използване на социалните медии е свързано с отрицателно въздействие върху психологическото състояние на сърфиращите.

Професор Питър Етчелс, професор по психология и научна комуникация, заяви, че изследването е изумително, но изтъкна, че в него не се обяснява нищо за причината и следствието при изследваното явление. Той сподели още, че приветства готовността на технологичните компании да сътрудничат на изследователите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments