Изтекли американски документи разкриват, че разногласия в руския апарат за сигурност са довели до обвинения към Министерството на отбраната, че е занижило умишлено броя на жертвите във войната в Украйна. До момента Русия почти не коментира публично мащаба на смъртните случаи във войната, но досиетата показват, че службата за сигурност ФСБ е потвърдила, че служителите не отчитат пълния брой на смъртните случаи в редицата на руската национална гвардия, наемниците на „Вагнер“ и други.
Русия от своя страна предупреди, че изтеклата информация може да е фалшива, но САЩ отхвърлиха това твърдение. Въпреки това подробностите потвърждават това, което вече беше широкоизвестно, а именно, че руските военни сили и групи за сигурност често са имали разногласия относно начина, по който се води войната в Украйна, и че Русия е избягвала да оповестява броя на загиналите и ранените. Съобщената от ФСБ цифра за почти 110 000 жертви до февруари все още е далеч по-ниска от цифрите, посочени по-рано тази седмица в изтеклите американски секретни документи, според които руските загуби се оценяват на между 189 500 и 223 000 жертви, като 35 500-43 000 души са загинали при бойни действия. Последните официални данни на Русия датират от септември миналата година, когато беше потвърдена смъртта на 5937 военнослужещи. В същия документ се казва, че непълното отчитане на жертвите подчертава „продължаващото нежелание“ на военните сили да съобщават лоши новини по веригата на командването.
В друг изтекъл документ, обозначен като строго секретен, се споменава за „информационна война“ между Министерството на отбраната и ръководителя на наемниците на „Вагнер“ Евгений Пригожин през февруари. Пригожин неколкократно обвинява армията, че е спряла доставките на боеприпаси, докато хората му са се борили за превземането на Бахмут в Източна Украйна. В изтеклата информация се цитират служители на министерството, които предлагат да се намерят „равностойни съюзници, които да се борят с Пригожин, вместо да го правят сами„. Показателно е, че се твърди, че значителните загуби, понесени от Националната гвардия на Русия, „вероятно ще попречат на опитите на Москва да осигури пълна сигурност на всички анексирани територии“.
Засега не е известно много за самоличността на човека, разкрил секретната информация, но „Washington Post“ съобщи, че той е любител на оръжията на 20 години, който работи във военна база на САЩ. Според медията въпросният човек е транскрибирал, а след това е напечатал съдържанието на класифицирани документи, до които е имал достъп в базата, а след това е публикувал снимки на самите документи. Сред страниците с документи, които са фотографирани, има и една оценка на САЩ за „унищожителната кампания на Русия“ в източната част на Донбас в Украйна. В нея се казва, че ако не се стигне до „непредвидено възстановяване“ на целостта на руските сили, Украйна ще успее да осуети военните цели на Москва, „което ще доведе до продължителна война и след 2023 г.“.
Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков изказа предположение, че САЩ може да са оповестили документите умишлено. Той допълни, че Вашингтон вероятно се е опитал да „заблуди врага, а именно Руската федерация“. Друга изтекла информация обаче сочи, че Главното оперативно управление на Русия е обявило успешна операция в началото на февруари, целяща да убеди украинското разузнаване в потенциална съвместна руско-беларуска офанзива. Докато военната кампания на Русия на изток беше в застой в навечерието на годишнината от войната, имаше съобщения за руско военно струпване в Беларус с цел възобновяване на неуспешната инвазия от беларуска територия през предходната година. Киев беше принуден да промени плана на военните си сили, за да защити района от евентуални нападения, като ги отклони от фронтовата линия на изток и юг. В изтеклия документ се цитира високопоставен служител на дирекцията, който препоръчва още две фази на активност през март, „за да се заблудят допълнително украинските сили“. От секретните данни става ясно още, че предложението е било изпратено на военния началник на Беларус за одобрение.