Осем са жертвите, а стотици отровените при инцидента с изтичане на газ в южна Индия. Изтичането се е случило във Висахапатнам, провинцията Андхра Прадеш и е локализирано в полимерния завод “LG Polymers”, пише „BBC“.
Лекари обявиха, че “стотици” хора са приети в болнични заведения, като много от тях се оплакват от парене на очите и затруднено дишане.
Има голяма вероятност инцидентът, който се е случил около 03:00 местно време, да е вследствие на занемаряване, обявиха властите в страната.
Изтичането се е случило, докато заводът е бил подготвян за възобновяване на дейността си, след като бе затворен на 24 март от ограничителните мерки в страната за ограничаване разпространението на новия коронавирус.
Министърът на индустрията в страната Гаутам Реди коментира за “BBC”, че изглежда мерките за безопасност не са били спазени при процеса по въвеждане на завода в експлоатация.
С разпространяването на газа много от гражданите панически са избягали по домовете си. Обезпокояващи кадри на изпадащи в безсъзнание по улиците хора са споделени в социалните медии.
Има информация, че някои от работниците във фабриката са били на работа по време на злополуката, като официалните власти нямат допълнителна информация за тях.
Има опасения, че облакът се е разнесъл в радиус от 3 км, поради което живущите в региона са били евакуирани.
Старши представител на местната власт обяви, че първоначалните опити да се спре изтичането са били неуспешни. Местните новинарски агенции докладват, че ситуацията вече е поставена под контрол.
Междувременно Ражендра Реди старши служител на Агенцията за контрол на замърсяването в Андхра коментира за “BBC”, че изтеклият газ е стирен, който принципно се съхранява при минусови температури.
“Опитваме се да оценим дългосрочните здравословни последици за жителите, вдишали газа”, коментира Реди.
Властите са наредели гражданите да се предпазят, като закриват лицата си с мокър плат.
Индия има трагична история с подобни инциденти. През 1984, химическо изтичане в завод в регионалния град Бопал доведе до смъртта на хиляди души, което е и най-тежкият подобен инцидент в световната история.
Повече от 35 години по-късно потомци на жертвите продължават да се раждат със заболявания заради тежките последствия от химическото отравяне.