Пловдив отново демонстрира своето изключително културно наследство с официалното откриване на „Източната порта на Филипопол“. Този забележителен античен комплекс беше реставриран и консервиран благодарение на усилията на екип, ръководен от реставратора Никола Стоянов. След повече от година работа, обектът вече е достъпен за посетители, които могат да се потопят в атмосферата на римската епоха.
Комплексът включва най-широката запазена римска улица в България, чиято ширина достига впечатляващите 13,20 метра. Датираща от II-III век, тази улица е свързвала пристанището на река Хеброс с централната част на древния град. Впечатляващите елементи на комплекса включват улицата „Кардо Максимус“, частично възстановена с оригинални колони, крепостни стени, каменни конструкции и експонирани мраморни и сиенитни фрагменти от различни периоди.
Докато реставрацията на „Източната порта“ приключи, археолозите продължават да разкриват нови аспекти от живота на древния град. Екип от Регионалния археологически музей в Пловдив, ръководен от археолога Любомир Мерджанов, проучва жилищна сграда, разположена в близост до Форума на Филипопол. Сградата е част от т.нар. инсули – квартали от Късната античност, обитавани от богати граждани.
На площ от 70 кв. м са разкрити два масивни средновековни зида, изградени върху късноантична сграда, която е претърпяла четири преустройства. Една от най-интересните находки е зид с вградени амфори – уникална практика за региона. Археолозите все още изследват тяхното предназначение, като възможните теории включват намаляване на тежестта на зида или други функционални цели.
Сред находките са повече от 500 монети, две маслени лампи от римската епоха и керамични фрагменти. Интересен артефакт е голям кръгъл камък с издълбана среда и зъбци, за който се предполага, че е използван за мелене на строителни материали. Тази находка разкрива непознати детайли за занаятите и строителните техники в Късната античност.
Помещенията на разкритата сграда са преминали през различни архитектурни трансформации – от тухлени подове до хоросанови и каменни настилки. Една от залите е била декорирана със стенописи, което подсказва за представителния характер на сградата.
Реставрацията на „Източната порта на Филипопол“ и новите археологически открития подчертават значимостта на Пловдив като културно-исторически център. Античният комплекс вече е не само забележителност за местните жители, но и привлекателна дестинация за туристи, любители на историята и археологията.
Съчетанието от реставрационни успехи и нови археологически открития прави „Източната порта“ символ на ангажимента на Пловдив към съхраняването и популяризирането на своята богата история.