Съмнения за злоупотреба с държавни пари от Център за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания в Стара Загора. Той е на държавна издръжка. Парите всеки месец се превеждат от общината.
Но през декември миналата година служителите са получили едни средства, а в НОИ са били отчетени с около 400 лева по-малко. Нещо повече. Те твърдят, че подписите им са били фалшифицирани. Именно потърпевшите са подали сигнал в полицията, като по случая е започнато разследване. Появиха се и твърдения за упражнено физическо насилие върху деца с аутизъм.
Управителят на центъра твърди, че разликата в парите е отишла за плащането на парно, но тепърва ще се установява дали това е така. Центърът се ръководи от Радка Дончева. В него всеки месец ходят по около 40 деца. Управлява се от гражданско сдружение „Алтернатива 55“.
Тази година държавата е отпуснала на центъра по 18 517 лева месечно. Общината също контролира дейността му.
Сигналът е бил подаден от служителка на центъра, която пожела пред „NOVA“ да остане анонимна. Тя разказа, че е проверила на каква сума е била осигурена през декември, защото всяка година получават по една допълнителна минимална работна заплата.
Но тази година им било казано, че ще получат само част от въпросната минимална заплата. Жената твърди, че е взела 200 лева, а в НОИ била отчетена цялата сума.
Оказва се, че психоложката не е единствената, която е получила по-малко пари за месец декември. Всички служители получават заплатите си на ръка и всеки месец се подписват на ведомост.
Зорница Златева обясни, че се е подписала под сумата от 1100 лева, а в НОИ е отчетено 1950 лв. осигурителен доход. Служителите не били предупредени за това, казва още Златева.
Друга служителка била дори освободена от работа, след като е подала сигнал в полицията. Тя разказа, че не е получила никакви допълнителни пари през декември, но в НОИ било отчетено обратното и данъците били платени.
Управителката на центъра Радка Дончева твърди, че се е наложило да ощети служителите си с около 400 лв. на човек, за да плати парното на сградата. Парите обаче щели да им бъдат върнати.
Проблемът е обаче, че служителите са категорични, че не са се подписвали върху втората ведомост, която се е появила и техните подписи били фалшифицирани. Именно поради тази причина са подали сигнал и в Икономическа полиция в Стара Загора.
Така в центъра влизат не само от Икономическа полиция, но и от НАП, и от Инспекцията по труда.
Освен това служителите разказва, че никой от тях никога не е получавал фиш за своята работна заплата. Но им било казано, че ако искат фишове, то заплатите трябва да минат по банков път.
Друга дългогодишна бивша служителка в центъра разказва, че е била включвана в различни проекти без да знае и съответно без да получава допълнителните пари, които ѝ се полагат.