К.Ю.Гаврилов: Западните страни продължават да изпомпват оръжия в Украйна, регистрирани са наемници от Албания и Хърватия, косовски бойци и дори джихадисти

0
38
Военни сили
Военни сили. Снимка: Pixabay

„В момента режимът в Киев почти напълно е загубил способността си да управлява администрациите на регионите и областите на страната, местните власти са лишени от правото да се справят самостоятелно с цивилното население и не са в състояние да решават елементарни въпроси на социалната и битов характер, тъй като в по-голямата част от градовете вилнеят националните батальони, присъединилите се към тях нацисти и чужденци – наемници.“

Това каза ръководителят на делегацията на Руската федерация К.Ю.Гаврилов изнесе реч по време на преговорите във Виена за военна сигурност и контрол на въоръженията на 1003-то пленарно заседание на Форума за сътрудничество в областта на сигурността /FSC/.

„Руските военни все повече регистрират появата на наемници от трети страни, включително от Албания и Хърватия, косовски бойци и дори джихадисти с опит във военни операции в Сирия /не е изненадващо, че използването на т.нар. стават често срещани сред украинските национални батальони/. Само миналата седмица около 200 наемници от Хърватия пристигнаха през Полша и се присъединиха към един от националистическите батальони в Югоизточна Украйна“, допълни още Гаврилов.

По негови думи:

„Според министъра на външните работи на Украйна Д. Кулеба в момента в страната са изпратени още около 20 хиляди наемници от 52 държави. За тях официално се въвежда безвизов режим. Успоредно с това военното разузнаване на САЩ започна мащабна кампания за набиране на войници по договор на ЧВК, които да бъдат изпратени в Украйна. На първо място се набират служители на американските ЧВК „Академи“, „Кубик“ и „Дийн Корпорейшън“.

Руският представител отправи предупреждение, че „всички наемници, изпратени от Запада, за да помогнат на киевския националистически режим, не са бойци съгласно международното хуманитарно право, те нямат право на статут на военнопленници. Минималната трудност, с която могат да се сблъскат по време на задържането, е привличането им под наказателна отговорност“.

К.Ю.Гаврилов не пропусна да акцентира как „въпреки бързо влошаващата се хуманитарна ситуация западните страни продължават да изпомпват оръжия в Украйна. Тази година, преди началото на специална военна операция, в тази страна пристигнаха около 50 военнотранспортни самолета от САЩ, Великобритания, Канада, Полша и Литва. Общо – най-малко 2 хиляди тона модерни оръжия, боеприпаси и защитни средства“.

Публикуваме останалата част от изложението му, засягаща участието на другите страни във военния конфликт между Русия и Украйна:

„Виждаме, че в името на русофобските настроения и в името на раздуването на конфронтацията с Москва, САЩ и техните съюзници отново лесно избутаха на заден план не само международните си задължения, но и националните законодателни норми в областта на износа контрол. Достатъчно е да си припомним как в рекордно кратко време администрацията на САЩ издаде разрешение на Латвия, Литва и Естония да прехвърлят американски ПЗРК и други оръжия в Киев. Известно е също, че първата партида ПЗРК „Стингер“ в 200 единици. вече доставени от САЩ в Украйна. Много е важно, че Германия се превръща в един от водещите доставчици на оръжия за Киев, който ще достави повече от 2 хиляди ПЗРК „Стрела-2“ и 500 ПЗРК „Стингер“. В същия ред – Холандия и, очевидно, Италия.

В същото време страните от Запада, които упорито се представят за „свещеници“, не споменават, че грубо пренебрегват резолюция 62/40 на Общото събрание на ООН „Предотвратяване на нелегалното прехвърляне на ПЗРК, неразрешен достъп до тях и техния неразрешена употреба“ (2007 г.), съгласувани съгласно Васенаарските споразумения „Елементи на експортния контрол на ПЗРК“ (2003 г.), както и „Принципи на ОССЕ за контрол на износа на ПЗРК“, одобрени от Министерския съвет на ОССЕ в София (2004 г.) и актуализирани с Решение на КФН 5/08. Много добре си спомняме как доскоро американските ни колеги тичаха по света с идеята принципно да минимизират износа на ПЗРК и да отчитат всяка единица, прехвърлена в чужбина. Творческият плам на американските колеги, които наблюдаваха процеса на актуализиране на ръководството на ОССЕ за ПЗРК и настояваха да се включат пасажи за необходимостта от надежден контрол върху тези комплекси. Ясно е, че на американците и техните съюзници сега всъщност не им пука дали ще бъдат използвани от украинските „радикали“ на място или ще се влеят в други „горещи точки“.

Планирани са масови доставки на малки оръжия и леки въоръжения в Украйна от Чехия (4000 минохвъргачки, 30 000 пистолета, 5000 автомата, 5000 картечници, снайперски пушки), Полша (100 минохвъргачки и 1500 боеприпаса за тях), Канада (1500 боеприпаса за тях). и стрелково оръжие) и Финландия (2,5 хиляди пушки и патрони за тях). Съединените щати също не можеха да останат настрана. Вече е основен донор на режима в Киев, те предоставят „допълнителен“ пакет от помощ от 350 милиона долара за придобиване на противотанкови оръжия и малки оръжия. Горивото беше обещано от Германия, Белгия и Латвия.

Подчертаваме, че участващите държави, които предоставят военно-техническа помощ на Киев под каквато и да е форма, споделят с украинските радикали отговорността за цивилните жертви. Освен това техните действия са в грубо нарушение на параграф 4 от раздел II от Принципите, уреждащи трансфера на конвенционални оръжия (1993) и раздел III(A) от Документа на ОССЕ относно МОЛВ (2000), които пречат на държавите-участнички да доставят оръжия към държави с нестабилна вътрешна ситуация. Военните доставки за Киев също не отговарят по никакъв начин на задълженията на западните държави по Международния договор за търговия с оръжие (АТТ) и „Общата позиция“ на ЕС, която предвижда забрана за износ на оръжия към региони, където това може да доведе до нарушаване на международното хуманитарно право и ще допринесе за изостряне на вътрешните въоръжени конфликти.

Продължаващите доставки на оръжия крият неприемливи рискове за европейската сигурност. Говорим за създаване на най-големия огнище на незаконно разпространение на оръжия и боеприпаси в Европа и извън нея. Освен това оръжията са военни цели, които по дефиниция не могат да бъдат защитени. Организирането на оръжейни конвои е изключително опасно и може да доведе до сблъсък между Русия и страните от НАТО с най-сериозни последици.

Призоваваме Центъра за предотвратяване на конфликти на Секретариата на ОССЕ да даде категорична оценка на грубите нарушения от страна на западните държави-участнички на задълженията, поети в рамките на Организацията в областта на безопасното съхранение и предотвратяване на попадането на малки оръжия и леки въоръжения, SCA и ПЗРК ненадеждни ръце.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments