Кабинетът е приел Плана за възстановяване и устойчивост, по който България може да получи приблизително 13 млрд. лева от Европейския съюз /ЕС/ за следкризисно възстановяване. Премиерът Стефан Янев уточни, че утре документът ще бъде представен пред Европейската комисия. По думите му нашата страна и Нидерландия са единствените в ЕС, които все още не са внесли своите в Брюксел.
Планът идва след 5 месеца корекции и обсъждания, пише „БНТ“. На теория, ако техническите служби на ЕК разгледат Плана за по-малко от 2 месеца и след това Съветът в състав финансови министри го одобри, можем и да получим авансовото плащане. Експерти обаче прогнозират, че това да се случи до края на годината е минимален.
Страната ни може вземе близо около 12,9 милиарда лева по Плана – средства по най-различни проекти за възстановяване на икономиката от рецесията. Според кабинета, тези пари ще привлекат още 8 млрд. допълнителни инвестиции. Така общо в идните 6 години България може да привлече 21 милиарда лева, твърди вицепремиерът Атанас Пеканов.
Предвиждаше се Планът да бъде внесен през първите 6 месеца на годината, а сега заради забавянето не е ясно дали ще можем още тази година да получим авансово плащане. Документът, който би трябвало да ни помогне да излезем от рецесията, има 46 реформи и 59 инвестиционни проекта. Кабинетът отговори и на критиките, че е забавил Плана. Пеканов и Янев поясниха че са заварили тежко наследство.
„Търпяхме критики, че сме забавили Плана, но това беше значимо, за да гарантираме, че тези средства ще бъдат използвани по най-добрия начин. Получихме уверения и чуваме сигнали от различни партньори, че това забавяне значително е довело до промяна, подобряване на резултата, на ефективността на тези мерки и реформи, които ще обусловят следващите години на развитие на нашата страна. Смятам, че защитихме за България тези 12,9 млрд. лв. въпреки тежкото наследство и безпрецедентната политическата ситуация“, уточни още Пеканов.