Кандидатстудентските изпити трябва да бъдат запазени единствено за прием в специалностите „Медицина“, „Архитектура“ и „Право“. Това мнение сподели ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и председател на Съвета на ректорите проф. Анастас Герджиков по време на конференцията „Взаимодействието между средното и висшето образование – фактор за ефективна и пълноценна подготовка на педагогическите кадри“. Според него за прием в останалите специалности трябва да служат оценките от Държавните зрелостни изпити.
Висшите училища у нас предлагат качествено образование, смята проф. Герджиков. На различно мнение е обаче просветният министър акад. Николай Денков, който също взе участие в събитието. По думите му качеството трябва да бъде вдигнато. Министърът на образованието подчерта, че вратите на университетите трябва да бъдат широко отворени за кандидат-студентите и след това да има пресяване в хода на обучението му. Той уточни:
„Около 50% от приетите в първи курс успяват да се дипломират. Тази система работи, тя се използва по света. Широк достъп на входа и след това пресяване в хода на следването. Когато става дума за лекари, художници, артисти – трябва да има изпити, защото се изискват специфични умения.“
Акад. Денков е категоричен, че в българките университети може да се получи образование на световно ниво. Той изтъкна, че сред кандидат-студентите се наблюдава напредък във връзка с избора им да учат в страната вместо в чужбина.
„Колкото до избора за учене в България, има само един начин – повишаване на качеството. Тези предложения, които правим за промени в оценките на преподавателите във висшите училища, борбата с плагиатството, преструктурирането. Всичките са свързани с повишаване на качеството“, каза още Денков.
На много места в България липсва мостът между средното и висшето образование, коментира още министър Денков.
Събитието се организира от Синдиката на българските учители.