Къде отиват отходните води на Синеморец в XXI век и защо?

0
679
Синеморец
Източник: Марио Никифоров

Защо отходните води на село Синеморец изтичат в морето без да бъдат пречистени? Това се пита и Марио Никифоров, който сподели в социалната мрежа „Фейсбук“ възмущението си относно ситуацията – отходна тръба, заустена на 5-6 метра от брега на приказно красивия залив. На 2-3 километра от плажа „Бутамята“, както и съвсем близо до устието на река Велека. Там, точно там, без никакво пречистване, директно в морето се вливат, всички отходни води на селището – фекалии, препарати и какво ли още не.

Ето какво написа той в „Групата на софийски планински клуб“. Без редакция:

„Здравейте, Berg heil, Salut, Namaste, Aloha,
нещо не планинско, но в духа на СПК … разгледайте, моля, приложените снимки. Това е тръбата, която отвежда отходните води на с. Синеморец. Заустена е на 5-6 м от брега, в чудно красивия залив, който се вижда. Там, където местните рибари вкарват лодките си в морето. На 2-3 км от плажовете Бутамята (на юг) и Устието на Велека (на север). Тук се изливат всички отпадни води на селището, без никакво пречистване, директно в морето. Фекалии, перилни препарати, води от кухните на ресторантите… всичко. Около 10 000 куб. метра прясна вода на денонощие е потреблението на Синеморец през лятото, когато е най-голямата натовареност. Почти толкова (без водата за поливане) се излива във вид на отпадни води в морето. 24 часа, 365 дни. Отвратително, гадно, нецивилизовано, абсолютно неприемливо. Тръбата, заедно със съответната й инфраструктура (улична канализация, колектор, помпена станция), беше изградена тихомълком преди 4-5 години, вероятно под натиска на големите хотели, за да не им се налага да ползват непрекъснато почистване на септични ями с коли “фекалки“. Които, обаче, все пак не разтоварваха в морето. Със сигурност има възможност проблемът да се реши по съвременен и екологосъобразен начин – в Царево има пречиствателна станция, може би е възможно тези води да се пращат там, или да се намери друго цивилизовано решение (само не „дълбоководно заустване“, което само измества замърсяването!).

Трябва, разбира се, воля и съответно управленско решение. И инвестиция.
Приятели, обръщам се към вас с предложение за инициатива – СПК срещу тръбата ! Да се опитаме да спрем това безумие. С активни действия да катализираме промяна на положението. С всякакви позволени от закона средства – при колегата Манолова ли ще ходим, по РИОКОЗ-ите, РИОСВ-тата, при съответни ресорни министерства… „Господари на ефира“ ли, друго, трето, каквото се сетим. Колеги юристи от СПК – може да се помисли и за съдебен път ? Да бием тревога, докато нещата не се променят наистина. Да популяризираме проблема чрез другите ни инициативи (Спици и бодли, Светулките, Сливи за смет…). Въпросът е важен, включително и защото проблемът скоро ще се мултиплицира: доколкото знам, Царево има собствена пречиствателна станция, може би и някое друго селище още е към нея (Ахтопол, Варвара?). Но примерно Резово, което също се разраства, скоро може да „вземе пример“ от Синеморец и набързо да „реши“ и своя канализационен проблем по същия начин. Там нещата за момента се решават с фекалки, които разтоварват на сушата, което е все пак малко по-щадящ за природата, макар и пак неправилен начин. А и Синеморец продължава да се разраства, а оттам – и замърсяването.

Моля за вашата подкрепа !“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments