Къде се крие ключът за постигането на технологичен суверенитет и лидерство на Европа в иновациите?

0
72
Карта
Снимка: Pixabay

Как Европа да стане лидер в иновациите беше обсъдено по време на онлайн среща, инициирана от българския еврокомисар Мария Габриел с основателите и изпълнителните директори на 35 водещи европейски компании – „еднорози“ (предприятия с оценка на стойност над 1 милиард щатски долара) от всяка една от държавите членки. Сред присъстващите компании бяха Bitpanda, Blablacar, Cabify, Zalando, Booking, FacilityLive, Skeleton, Rimac Automobile, GenePlanet, GTMHub и др. По време на събитието бяха засегнати и темите за корпоративното сътрудничество, подкрепата на талантите и инвестициите в образование, насърчаване на предприемачеството сред жените и преодоляване на разделението в областта на иновациите.

„Очертава се да работим в четири важни посоки. Всяка от тях дава отговори на предизвикателства, пред които са изправени Европа, нейните региони и граждани. Това са екологичния преход, технологичния суверенитет, Европа лидер в пробивните технологии и преодоляване на различията по отношение на иновациите в различните държави-членки на ЕС. Радвам се, че днешната среща потвърди споделената визия за общи действия между еднорозите в Европа за даване на решения за тези предизвикателства“, заяви Габриел.

По време на дискусията беше изтъкнато, че интегрирана европейска иновационна екосистема, която ще създаде подходящите условия за разрастване на европейските дружества в технологични шампиони, е ключова. Нужни са подходящи мерки за улесняване на достъпа до капитал, за преодоляване на фрагментираността на регионалните иновационни екосистеми, за инвестиции в и привличане на таланти.

В последвалата втора част на срещата Габриел наблегна на нуждата от идентифициране на вече съществуващите инициативи, налични инструменти и добри практики. Беше обърнато внимание на развитието на уменията и привличането на таланти чрез мерките заложени е инициативата за изграждане на Европейското образователно пространство.

„Днешната дискусия е с потенциал да се превърне в начало на процес – на съвместно създаване на европейска иновационна екосистема, която се реализира с конкретни инициативи и общи действия. Затова трябва ясно да разграничим краткосрочните от средносрочните и дългосрочните мерки. Необходимо е в кратък срок да се направи картографиране на вече съществуващите инструменти и добри практики в Европа. Трябва да осигурим и синергии между програмите и инициативите с които разполагаме, като Европейския иновационен съвет и Европейския съвет за иновации и технологии, фондовете на кохезионната политика и инициативите на Европейското образователно пространство“, коментира още Габриел.

В заключение, българският еврокомисар прикани изпълнителните директори да представят резултатите от съвместната си работа на предстоящите Европейски дни на научните изследвания и иновациите на 23-24 юни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments