Къде се намира единствената запазена аптека от епохата на Възраждането у нас?

0
254
Аптека "Хипократ" в Пловдив
Аптека "Хипократ" в Пловдив. Снимка: Lili Samurkova, Facebook

При разходка из Стария град в Пловдив се забелязва интересна възрожденска къща, която се намира на улица „Съборна”. Това е единствената аптека-музей, която е била запазена следосвобожденска България и се казва “Хипократ”. В нея се крият много от тайните на българските лечители и фармацевти. Днешният управител Таня Йорданова обясни пред „NOVA“:

Шкафовете, стъклениците и бурканите носят специалния термин „вазерия”. Направени са от полукристално стъкло. Част от съставките са се съхранявали в бурканчета. 100-процентово производство във Виена”.

Огледалото е било на специално място в тези аптеки. Зад него са се съхранявали отровите и бързодействащите вещества. Аптекарят, когато взимал нещо от такъв шкаф, наблюдавал себе си, за да провери дали правилно постъпка към своя пациент. Касата в музея е сред най-впечатляващите експонати. Внесена е в нашата страна от Америка и е пригодена за нашите валути. Таня Йорданова обяснява, че механизмът ѝ работи и до днес.

Голяма част от лекарствата са се правили на място в аптеката. Ахтарницата била място за съхранение на билки и примитивна обработка на някои лечебни материали. Има запазен и уред за дестилация. Изработката на едно лекарство е било много труден процес, за който фармацевтът и помощниците му са ползвали прецизни матрици. В ерата на българската фармация се е разчитало най-вече на природните рецепти. В музейната аптека се пазят десетки фармацевтични рецепти. Йорданова допълни:

Първата медицинска книга е на църковно-славянски език и издадена в Букурещ през 1845 година. Това, което е характерно за лековниците от Средновековието – първата част винаги съдържа молитви. А втората – доста конкретни рецепти. Едната хипотеза е, че това са рецепти, събрани от Иван Рилски – 12-19 век. Другата е, че са на Неофит Рилски”.

Директорът на Общинския институт „Старинен Пловдив” Богомил Грозев обясни:

Това е един шедьовър в Стария град. И ние се гордеем, че вече работи и в събота, и неделя. Това, което е специфично и важно тук е, че се е лекувало с природни продукти. Старите лечебни средства, така наречените бабини илачи, работят и до ден днешен”.

Таня Йорданова показва древна рецепта, която успешно лекува открити рани, навяхвания и изкълчвания. Тя се състои от жълт кантарион, залят със зехтин в тъмна стъклена бутилка, която се оставя на директна слънчева светлина 40 дни. Втората разкрита рецепта е за болки в стомаха и засилване на имунитета. Тази рецепта е на повече от 150 години и е била записана от чирпанския учител Никола Събчев.

Съставките й са 250 грама свинска мас, 125 грама прясно краве масло, мляко, 100 грама какао и 250 грама твърд пчелен мед. Свинската мас се сварява с млякото, докато то изври и сместа заприлича на пресечено мляко. Към получения крем се добавят и останалите съставки. Всичко това се обърква в голяма купа. Взима се по една супена лъжица три пъти на ден. Съхранява се на студена и тъмно място.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments