ЕК препоръчва: Как България може да подобри независимостта на съдебната система и борбата с корупцията

Европейската комисия посочва ключови стъпки за укрепване на върховенството на закона в България

0
81
Прокуратура, съд
Прокуратура, съд. Снимка: Прокуратура на Република България

Европейската комисия /ЕК/ наскоро публикува годишния си доклад за върховенството на закона в България, подчертавайки няколко области, в които страната трябва да направи промени. Според доклада нивото на доверие в независимостта на съдебната власт в България остава изключително ниско както сред широката общественост, така и сред бизнеса.

ЕК представи конкретни препоръки, които България трябва да следва, за да подобри своето законодателство и практика в съдебната система и борбата с корупцията:

Адаптиране на законодателната рамка – необходимо е да се избегне дългосрочното временно назначаване на съдии за свободни позиции. Това трябва да бъде съобразено с европейските стандарти, за да се осигури стабилност и предсказуемост в съдебната система.
Законодателни изменения за Инспектората към Висшия съдебен съвет – важно е да се приеме проект за законодателни изменения, който ще подобри функционирането на Инспектората и ще намали риска от политическо влияние. ЕК препоръчва включване на съдебните органи в подбора на членовете на Инспектората.
Механизъм за назначаване на членове на Висшия прокурорски съвет – трябва да се въведе механизъм, който гарантира независимостта на членовете на Висшия прокурорски съвет, избирани от парламента. Това включва спазването на европейските стандарти, особено по отношение на ролята на Съвета при назначаването и освобождаването на главния прокурор.
Разследвания и преследвания на корупция – България трябва да осигури стабилни резултати от разследванията, наказателните преследвания и окончателните решения по дела за корупция по високите етажи на властта. Комисията за борба с корупцията също трябва да работи ефективно.
Интегритет на висшите изпълнителни длъжности – За да се подобри интегритетът на висшите изпълнителни длъжности, е необходимо да се въведат ясни стандарти за интегритет на правителството и подходящи механизми за налагане на санкции.
Прозрачност при разпределянето на държавната реклама – България трябва да продължи усилията за подобряване на прозрачността при разпределянето на държавната реклама, особено по отношение на рекламата, възложена чрез посредници като медийни агенции.

Препоръките на Европейската комисия са ключови за укрепване на независимостта на съдебната система в България и за подобряване на борбата с корупцията. Прилагането на тези мерки ще доведе до по-голяма прозрачност, стабилност и доверие в съдебната власт. Време е България да предприеме необходимите стъпки и да покаже ангажираност към върховенството на закона.

Разследване на контрабандни схеми и корупция в Агенция „Митници“ замесени са висши служители

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments