Министър-председателят на Великобритания Борис Джонсън може да отиде в затвора, ако игнорира законопроект, който изисква той да поиска забавяне на Брекзит, според бивш директор на държавното обвинение на страната.
Кен Макдоналд заяви пред „Скай Нюз“ през уикенда, че премиерът може да се сблъска със сериозни последици, ако откаже да поиска от Брюксел удължаване на периода за излизане на Великобритания от Европейския съюз. Съдът ще трябва да разпореди „законът да бъде спазен“, коментира Макдоналд.
„Отказът (да се поиска отсрочка – бел.ред.) би означавал неуважение към решението на съда, което ще вкара този човек в затвора“, заяви Макдоналд, който заема прокурорския пост между 2003 г. и 2008 г.
Законопроектът за забавяне на Брекзит с три месеца премина всичките му етапи в парламента в петък и влезе в сила в понеделник.
Законът принуждава Джонсън да поиска удължаване на процеса по член 50, ако той не успее да сключи сделка за Брекзит до 19 октомври.
Коментарът на Макдоналд е след изказване на Джонсън, който се ангажира да изведе Великобритания от ЕС при „каквито и да е условия“ до 31 октомври. Джонсън заяви в петък, че би предпочел да бъде намерен „мъртъв в канавка“, отколкото да поиска от Брюксел по-нататъшно удължаване на Брекзит.
Законът, забраняващ на правителството на Великобритания да изведе страната от Европейския съюз без споразумение, бе одобрен от Камарата на лордовете в петък. Това стана без да се променя текстът, одобрен в долната камара по-рано през седмицата.
Освен това поражение, за премиера Борис Джонсън се зададе още едно – той настоява за предсрочни парламентарни избори на 15 октомври, но опозиционни партии заявиха, че това няма да се случи поне до 1 ноември.
За да има вот преди изтичане на мандата на този парламент, управляващите се нуждаят и от съгласието на опозицията. Законът определя това да става с поне две трети от депутатите, а консерваторите на Джонсън нямат в момента дори обикновено мнозинство.
Така премиерът не само няма да изпълни „Брекзит без сделка“ – за което неотстъпно
продължава да настоява – но и трябва да изпълнява решенията на парламента.
Опозицията не иска предсрочни избори преди изцяло да е приложен законът срещу Брекзит без сделка.
Партиите са съгласни, че трябва да има такива избори, но са против страната да остава с разпуснат парламент в седмиците до 31 октомври – крайната дата, договорена с останалите 27 страни от ЕС. Преговорите за коригиране на сделката на Тереза Мей продължават без резултат.
Джонсън разполага с позволението на кралицата да разпусне парламента в почивка между понеделник и четвъртък тази седмица, която да продължи до 14 октомври. Два опита да бъде спряно това бяха отхвърлени от съда.