Как да предпазим децата от опасните за тях предизвикателства в интернет?

0
24
Деца, интернет
Снимка: Pixabay

Преди дни момичета в Горна Оряховица на възраст между 12 и 13 години бяха забелязани да лягат на пешеходните пътеки, очаквайки да видят каква ще бъде реакцията на шофьорите. Това е едно от поредицата опасни предизвикателства, които децата заимстват от социалните мрежи.

Антоанета Василева – експерт към Центъра за безопасен интернет, обясни пред „БНТ“, че рисковете не спират да се множат и подрастващите са поставени в опасност ежедневно. Най-важното е те да са наясно с едно – клипчетата, които гледат в повечето случаи са манипулирани и не отразяват реалността. За съжаление голям процент от децата вярват сляпо и виждат възможност да се докажат.

Лайковете са един от показателите, по които се измерва въпросното доказване. За да следва импулсите и да засвидетелства на какво е способно то или приятелите му, невръстното съзнание иска поле за изява

Редица родили намират стоенето вкъщи пред компютъра за безопасно и се надяват, че така наследниците им са защитени. Това обаче е далеч от истината, „има рискове в интернет и децата трябва да бъдат подготвени за тези рискове от момента, в който им се даде това устройство в ръцете“, коментира Василева.

Слави Панайотов, който е „ютубър“, съветва децата да не търсят популярност по такива алтернативни и крайно рискови начини.

„За съжаление „TикТок“ е изключително достъпна за деца като платформа за разлика от „Фейсбук“, „Инстаграм“ и „Ютюб“, които са със сериозни ограничения. „ТикТок“ има дава поле за изява и те се възползват и експлоатират това поле – колкото по-опасно и страшно нещо направиш в наши дни, толкова по-гледано е, по си в тренда, просто са приети от групата и предизвиква някакво възхищение, което не е правилно“, отчете тенденцията Панайотов.

Антоанета Василева подчерта, че много майки и бащи сами регистрират децата си, без да осъзнават, че възрастовото ограничение от 13 години не е случайно и лимитът е зададен с цел. Точно по тази причина е добре да има добър диалог между родителите и подрастващите, за да могат първите да имат наблюдения върху предпочитанията на малките и да се опитат да участват в техния социален и виртуален живот, давайки нужните насоки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments