Как да се предпазим от финансови измами?

0
96
Финансови измами
Снимка: Pixabay

Броят на пострадалите от финансови измами у нас е малък в сравнение с този в чужбина. Причината е, че българинът трудно се доверява на някого, който му се обади по телефона и започни да го уговаря за бързи печалби при инвестиция. Това заяви адвокат Константин Миков в ефира на „Bloomberg TV Bulgaria“ и разясни, че най-честите измами са в Англия, Франция, Германия, Италия, Испания. Той обясни, че в тези страни финансовите възможностите на хората са по-високи и добави:

хората в България не разполагат с толкова големи финансови средства.“

От неговите думи става ясно, че профилът на жертвите на финансови измами е на  хора, които нямат никакво понятие какво представляват финансовите пазари и каква е регулацията им от законна гледна точка. Повечето от жертвите имат състояние, което са искали да инвестират. Така те често попадат в капана на реклами във Facebook, които им обещават сигурни печалби на финансовите пазари. Адвокатът разясни:

Типът схема се нарича „бойлер руум“ – парите никога не отиват на финансовите пазари, а се запазват от финансовите измамници. Създават се фиктивни платформи, чрез които изглежда, че има инвестиция, но няма. Всичките инвестирани средства представляват чиста печалба за измамниците“.

Константин Миков е категоричен, че един потребител много лесно може да се ориентира дали една схема е фалшива или не. Той предупреди, че при попадане в подобна ситуация е нужно да се информира Комисията за финансов надзор (КФН) или да наеме адвокат. Според него обаче не е достатъчно да се провери само дали една фирма има регулации или не вписана в Комисията за финансов надзор. Той допълни:

„Понякога съществуват регулирани фирми в КФН или Европейския съюз, които имат европейски паспорт, но не спазват закона“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments