Как да се предпазим от ухапване от кърлеж и какво да правим при откриването му?

1
147
Кърлеж
Кърлеж. Снимка: Министерство на здравеопазването

Кърлежите са активни през по-голямата част от годината, като техният активен сезон започва от втората половина на февруари и продължава до края на октомври. В този период е препоръчително да се избягват зони с висока трева, храсти и гористи местности, където вероятността за контакт с кърлежи е значително по-голяма.

Защитни мерки срещу ухапване от кърлежи:

– за да предпазите кожата си, носете дрехи, които покриват максимално тялото
– ботушите предпазват глезените и стъпалата, а шапката защитава скалпа
– вмъкнете панталоните в чорапите и горните дрехи в панталоните, за да ограничите достъпа на кърлежите до кожата
– светлите дрехи улесняват забелязването на кърлежите.

Докато сте на открито, проверявайте тялото си за кърлежи колкото е възможно по-често, особено след седене или лягане на земята. Преглеждайте внимателно:

– задната част на коленете
– слабините
– под мишниците
– зад ушите
– корема
– долната част на краката.

Младите кърлежи /ларви и нимфи/ са много малки и трудно забележими, затова може да използвате лупа за по-добра видимост. Репелентите могат да помогнат за отблъскване на кърлежите. Те обикновено съдържат активни съставки като диметилтолуамид /DEET/, IR3535 и икаридин.

Нанесете репелента на тънък слой върху кожата, като избягвате наранена или раздразнена кожа. За лицето, първо пръскайте върху ръката, след което разнасяйте. След прибиране на закрито, измийте репелентите от кожата с вода и сапун.

При деца до 12 години репелентите се нанасят от възрастен, като се избягва контакт с дланите и пръстите на ръцете. Репелентите с DEET и икаридин не се препоръчват за деца под 2 години, а тези с IR3535 за деца под 1 година. Не нанасяйте репеленти едновременно със слънцезащитни продукти.

Ако откриете кърлеж върху тялото си, е важно да го отстраните незабавно. Най-добре е това да бъде извършено от медицинско лице. Ако това не е възможно, може да го направите и в домашни условия с помощта на пинсета:

– Хванете кърлежа възможно най-близо до кожата
– Издърпайте внимателно, без да го усуквате, за да избегнете разкъсване и оставяне на части от кърлежа в кожата.

Следвайки тези препоръки, можете значително да намалите риска от ухапване от кърлежи и да знаете какво да правите в случай на ухапване. Ако имате съмнения или въпроси, консултирайте се с личния си лекар за допълнителни указания и помощ.

Проф. Кантарджиев: Където има бръшлян, има много кърлежи

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments