Офертите за екскурзии в социалните мрежи крият редица рискове и хората трябва да бъдат внимателни, когато ги подбират. Не са малко случаите, в които екскурзията изобщо не се състои или да е съпъствана от различни затруднения в пътуването и загуба н пари.
Това стана ясно от думите на Габриела Руменова от „Ние, потребителите“ пред „БНР“.
Тя посъветва любителите на пътуванията да се поинтересуват кой стои зад офертата и да се довереява сами на тези, които са регистрирани като туроператори или турагенти по Закона за туризма и изпълняват тази дейност професионално. Такава справка може да бъде извършена в регистъра на интернет страницата на Министерство на туризма.
В случай, че сме се доверили на лица без такава регистрация, уреждането на евентуален проблем и търсенето на правата на ощетените лица се усложнява и понякога е на практика невъзможно, предупреждава Габриела Руменова.
„Спорът, който би възникнал, ако те изобщо бъдат открити, ще е между две физически лица и ще може да бъде уреден единствено в съда.“
В същото време легитимните туроператори и турагенти могат да предоставят и друга важна предварителна информация, ако упражняват дейността си по професионален начин. Така например те могат да запознаят пътуващия с важни данни за паспортния режим в държавата, евентуални задължителни ваксини, дрескод в държавата или мястото за настаняване и др.