В България в момента голяма част от пълнолетните граждани са и шофьори. Почти всеки от тях все някога е получавал глоба за извършено нарушение на пътя. Средногодишно наложените наказания са около 1 милион. Чужденците, които се санкционират, са около 50 000.
Оказва се същевременно, че България е едно от най-опасните места в Европейския съюз за управление на лек автомобил. Страната ни е първа по смъртност на пътя с 64 смъртни случая на 1 милион души население. Средното за Евросъюза е 23 смъртни случая на 1 милион души население, предаде „24 часа“.
Според експерти една от причините за тази ситуация е, че масово глобите в България не се плащат. За малко над три години непогасените санкции възлизат на 109 милиона лева. Средногодишно около 56% от глобите не успяват да бъдат събрани.
Затова от МВР решиха да събират глобите на границата. Но какво се получи? Стотици българи, които имат наложени санкции, стояха часове наред по граничните пунктове. Щетите от този престой на час възлизат на 10 лева и е повече от събраните от тази мярка глоби. Освен това с тази санкция е възможно да се нарушава и основно европейско право на движение. Конституционният съд също се е произнасял по въпроса и то два пъти за 10 години. Според висшите магистратите подобни мерки са недопустими.
По света са измислили други начини за събиране на санкциите. Така например ако човек си плати глобата в момента на получаването й, той получава отстъпка от 70%. Ако пък го направи в 14-дневен срок, той трябва да плати 80 на сто от наложената му санкция. Ако се постигне съгласие между двете страни за размера на глобата, тогава тя се поделя в 70% от минималния й по закон размер. А когато в закона няма минимум, се взимат 35 на сто от максимума.
Тези отстъпки според експертите са много малки. В други държави размерът на глобите е завишен дори двойно, но ако се плати, се дават само 1/3 от него. Това е просто решение, което води до стимулиране и може да подобри ситуацията у нас.
Но преди да се стигне до каквото и да било плащане нарушителят трябва да бъде уведомен, че има наложена глоба. Така за относително малките суми се оказва, че няма време за подобни действия. Държавата гони единствено големите длъжници, за да събере повече приходи в хазната. Има две възможности, за да бъде решен този проблем – или в МВР да бъдат назначени допълнително хора, или с тази задача да се заемат частните съдебни изпълнители.