Как да се справим с най-често срещаното кожно заболяване?

Акне вулгарис е едно от най-често срещаните кожни заболявания в индустриализираните нации

1
330
Кожно заболяване, акне
Илюстративна снимка

Акне вулгарис е едно от най-често срещаните кожни заболявания в индустриализираните нации, засягащо между 70% и 95% от юношите и значителен брой възрастни, особено жени. Това състояние обикновено започва по време на пубертета, когато хормоналните промени предизвикват производството на излишен себум, което води до запушени пори и появата на акне. Въпреки че акнето често се свързва с юношеството, все повече възрастни също страдат от това кожно заболяване, което може да има сериозно влияние върху тяхното самочувствие и качество на живот.

Признаци и симптоми на акне вулгарис

Акнето вулгарис най-често засяга лицето, врата, раменете, гърдите и гърба. Характеризира се с предразположеност към образуване на комедони /черни и бели точки/ и гнойни пъпки. Кожата често е мазна и лъскава поради прекомерното производство на себум от мастните жлези. В зависимост от тежестта на състоянието, акнето може да варира от леко /акне комедоника/, през умерено /акне папулопустулоза/, до тежко /акне конглобата/.

Основни причини и предразполагащи фактори:

Генетика – наследствеността играе ключова роля в предразположеността към акне. Ако вашите родители са имали акне, вероятността и вие да го развиете е по-голяма.
Хормони – хормоналните промени по време на пубертета, менструалния цикъл, бременността и менопаузата, както и приемът на определени лекарства, могат да предизвикат или влошат акнето. Хормоните стимулират мастните жлези да произвеждат повече себум, което води до запушване на порите и възпаление.
Лекарства – някои лекарства, като стероиди и литий, могат да предизвикат появата на акне.
Стрес – активира хормони, които увеличават производството на себум и могат да влошат акнето.
Диета – храни с висок гликемичен индекс и млечни продукти могат да обострят акнето.
Тютюнопушене – проучванията показват, че тютюнопушенето може да влоши акнето, като предизвиква оксидативен стрес на кожата.
Неправилна грижа за кожата – използването на агресивни почистващи средства и гореща вода може да наруши естествения баланс на кожата и да обостри симптомите.

Механизъм на образуване на акне

Акнето започва с микрокомедони, които са невидими за окото. Те се формират, когато броят на кератиновите клетки в кожата се увеличи. В здравата кожа този процес не предизвиква проблеми, но при склонна към акне кожа това води до възпалителни реакции, известни като микровъзпаления.

Себорея – прекомерното производство на себум от мастните жлези води до запушване на порите. Това е основният фактор за образуването на комедони и гнойни пъпки.
Хиперкератоза – прекомерното производство на кожни клетки и натрупването им в порите води до запушване и образуване на комедони.
Бактериален растеж – натрупването на себум осигурява идеална среда за растежа на бактерии, особено Propionibacterium acnes /P. acnes/, което предизвиква възпаление и образуване на папули и пустули.

Разновидности на акнето:

Отворени комедони /черни точки/ – малки, тъмни, плоски петна по кожата, предизвикани от окисляването на себум.
Затворени комедони /бели точки/ – кръгли, издигнати петна с млечнобял връх.
Папули – плътни издутини върху кожата без гной.
Пустули – възпалени пъпки, съдържащи гной.
Нодули – твърди акнеични лезии дълбоко в кожата.
Кисти – меки, изпълнени с гной акнеични лезии.

Ефективни методи за грижа за кожата:

Правилен режим на грижа за кожата – използвайте продукти, специално формулирани за акнеична кожа, като тези от серията Eucerin DERMOPURE. Почиствайте кожата два пъти дневно и избягвайте агресивни почистващи средства.
Некомедоногенни продукти – избирайте грим и коректори, които не запушват порите.
Медицинско лечение – консултирайте се с дерматолог за подходящо лечение. Съществуват множество варианти за лечение на акне, включително топични и орални медикаменти.
Слънцезащита – използвайте слънцезащитни продукти, за да предотвратите пигментация и допълнително увреждане на кожата.
Здравословен начин на живот – балансирана диета, редовни упражнения, достатъчен сън и отказ от тютюнопушене ще помогнат за подобряване на състоянието на кожата.

Акне вулгарис е комплексно състояние, което изисква цялостен подход за ефективно управление и грижа за кожата. Консултирайте се с дерматолог, за да откриете най-подходящите методи за лечение и поддръжка на кожата.

Болка в сърцето: Кога е тревожен симптом и кога е следствие на стрес?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments