По време на първия локдаун в страната, когато училищата бяха затворени месеци наред, родителите получиха плодове, зеленчуци и млечни продукти. Те бяха предвидени за децата от градините, яслите и училищата от 1-ви до 4-ти клас. Отпускат се по две програми на Министерството на земеделието, храните и горите. Едната е „Училищен плод“, а другата – „Училищно мляко“. Интересен е фактът, че те обхващат само учениците до 4-ти клас, а не всички до 12-ти.
Сега обаче при новия локдаун родителите няма да получат плодове, зеленчуци и млечни продукти. Този път количествата, които са били предвидени за децата за тези три седмици онлайн обучение, ще бъдат предоставени чрез промени в графиците за доставки с фирмите, които отговарят за това. Новината съобщиха пред Искра.бг директори на няколко бургаски училища. Така децата до момента са получавали плодове, зеленчуци и млечни продукти два пъти седмично, а вече ще бъде три пъти докато количествата от месец декември не бъдат изчерпани.
„Програмата „Училищен плод“ беше да се получават плодове два пъти седмично. Сега ще бъде малко по-нагъсто. Всички тези доставки, които не са били предоставени през декември, ще им бъдат предоставени в периода до края на учебната година“, обясни Мартин Илиев, директор на СУ „Епископ Константин Преславски“.
Той подчерта, че това е общо правило, което ще важи за всички:
„Онзи ден ние като директори сме подписвали нови графици точно във връзка с промяната на доставките, така че, както аз съм го попучил, така са го получили и останалите. Графиците ги получаваме от фирмата, с която сме сключили договор.“
Това беше потвърдено и от още двама директори – Силвия Аврамова, ръководител на Основно училище „Петко Рачев Славейков“ и Александър Иванов – на Основно училище „Свети княз Борис I“.
„Доставките са отложени за присъственото обучение, така че графикът ще бъде удвоен“, обясни Аврамова.
В Основно училище „Свети княз Борис I“ все още не са подписали новите графици, но предстои да го направят.
Такъв ще бъде моделът във всички училища. Решението се взима от школото и фирмата-доставчик, но се одобрява от земеделското министерство, което отговаря за двете програми.
При затварянето през пролетта не е бил избран настоящия вариант, защото онлайн обучението продължи до края на годината и не е имало време плодовете, зеленчуците и млечните продукти да бъдат раздадени на децата. Затова се е прибегнало до варианта да бъдат помолени родителите, които желаят, да отидат да ги получат в училищата.