Как е най-добре да започнем деня си? Съветите на експерта по продуктивност на Google

0
82
Сутрин. Утро
Утро. Снимка: Пиксабей

Спори се дали закуската е най-важното хранене през деня. Това, което не е, обаче, е важността на сутрините, пише сайтът „FastCompany“. Лора Мей Мартин, автор на няколко мотивационни книги, тези първи няколко часа заслужават и изискват повече внимание от другите части на деня. Тя обяснява:

„Основната точка на контрол за всеки ден е сутринта. Склонни сме естествено да използваме сутрините като място, където да бъдем продуктивни. Не чувате много хора да настройват алармата си за 6 ч. сутринта, за да играят видеоигри или да гледат телевизия. Така че този час сутрин струва много повече, отколкото час вечер, и аз предлагам да го използвате, за да настроите останалата част от деня си.“

Ето какво предлага Мартин, изпълнителен съветник по продуктивността на Google:

Започнете от предишната вечер

Продуктивните сутрини започват от предишната вечер. Мартин го оприличава на срещите. Тя казва:

„Не бихте започнали една среща, като за първи път помислите как искате да прекарате срещата. Вече сте изгубили огромна възможност да я направите ефективна.“

Същото важи и за започването на деня ви. В края на всеки ден Мартин препоръчва да се направи дневен план за следващия ден. А ето и обяснението:

„Това е договор със самия себе си по часове, в който казвате: Какво и кога планирам да направя утре? Много от продуктивността се губи сутрин, защото нямате реални пролуки в календара, за да свършите задачите.“

Вече ще сте изчистили умствения блок, ако сте казали: „В 10 ч. сутринта ще работя по този проект“. Когато наближи 10 ч. сутринта, няма да сте изложени на риск от умора от вземане на решения, опитвайки се да решите какво да правите.

Изпълнение на задача за бъдещето ви

Мартин съветва да се прави и нещо предишната вечер, което нарича „възхитително свършена задача“. Тя изтъква:

„Когато планирате живота си за бъдещото си аз, получавате много по-голямо удовлетворение, отколкото за сегашното си аз. Когато стане 20:00 ч., помислете си: Какво мога да направя за сутрешното си аз? Какво мога да подготвя за себе си, което ще ме зарадва на следващата сутрин?“

Например можете да почистите кухнята, да настроите кафемашината си на таймер, да опаковате обяда си или да разстелете дрехите си.

„Ако имате нещо, което ви кара да си кажете: „О, това вече е готово“, това веднага ще ви създаде добро настроение“, продължава Мартин.

Създайте си буфер

След като се събудите, уверете се, че сте предвидили време, преди да започнете първия си ангажимент, за да улесните деня си. Мартин препоръчва да си дадете поне 30 минути. Нейната рутина е да се събужда преди останалите членове на семейството си и нарича това време „Лора 30“.

„Позволявам си да бъда и да правя, каквото имам настроение през това време, но времето е постоянно“, споделя тя и разказва:

„Някои сутрини се събуждам и мълчаливо пия кафе и не правя нищо друго. Някои сутрини чета наистина добра книга. Някои сутрини имам много енергия и искам да тренирам през това време. А през повечето време медитирам и може би си водя дневник.“

Идеята е да имате постоянен времеви буфер, който да контролирате и който да ви дава момент на яснота. По този начин можете да присъствате и да бъдете внимателни през останалата част от деня.

Без устройства

Този съвет може да е труден за чуване, камо ли за изпълнение, но Мартин препоръчва да не докосвате телефона си през първите 30 минути, когато сте будни.

„Това е все едно да се събудиш и да поканиш работата в леглото си в 6 ч. сутринта“, смята тя.

„Събудете се за себе си, а не за електронната си поща. Когато мозъкът ви е в режим на събуждане и мисли: „Какво трябва да направя?“ срещу „Какво искам да направя““, нямате възможност да размишлявате или да запълните енергийната си банка, особено ако първото нещо, което правите, е да започнете да отговаряте на имейли.“

Всъщност тя е на мнение, че трябва да оставите телефона си в другия край на стаята, което е част от настройката ви за добро утро.

„Устройствата играят важна роля в живота ни, но те започнаха да играят твърде голяма роля в сутрините ни“, обяснява Мартин и продължава:

„Трябва да мислите за работата си като за свекърва си. Може да ги поканите в дома си, но няма да ги поканите в спалнята си в 6 ч. Отнасяйте се с телефона си като с гост и създайте граници.“

Музика и осветление

За да улесните деня си, Мартин препоръчва да слушате музика, която ви създава добро настроение. Тя твърди:

„Ако започнете с високо приповдигнато настроение, най-вероятно ще имате по-добър ден, отколкото ако се оставите на собствените си мисли.“

Обърнете внимание и на осветлението. Мартин предлага да използвате приглушена светлина, когато се събуждате първоначално, като бавно увеличавате яркостта и отваряте завесите.

„Когато усещам, че се събуждам, мозъкът ми казва, че имам нужда от повече светлина“, казва Мартин и допълва:

„Тогава започвам да използвам горната светлина. Това позволява на мозъка ви да навлезе в деня по естествен начин.“

Като предприемете стъпки за създаване на продуктивна сутрешна рутина, ще започнете деня си с намерение. Без значение какво ще ви донесе останалата част от деня, ще сте заредили енергийната си банка, за да сте по-добре подготвени да се справите с него.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments