Великолепен корков дъб, отбелязан като забележителност в пътеводител преди повече от век, сега потвърдено е световен рекордьор. Дървото, разположено в Рейнес, Франция, официално е най-високото от вида си в света. С височина 21 метра, то е на приблизително същата на 7-етажна сграда. По този начин отнема титлата португалския Монументален Собрейро, известен още като „Дървото Уислър“ – избрано за Европейско дърво на годината през 2018 г. – което е високо 16,2 метра, отчитат от Рекордите на Гинес.
Корковите дъбови дървета са основният източник на корк – материал, използван за направата на различни неща, включително тапи за вино, сърцевини за топки за крикет, табла за обяви и подови настилки.
Дървото-рекордьор в момента е под грижите на Серж Арнодиес, който го е закупил в края на 80-те години. Той е потомък на дълга линия каталонски фермери и коментира пред френското списание „Notre Temps“: „Това дърво беше на неизползвана земя близо до нашата ферма. Някои стари хора го помнят като изключителен екземпляр.“
Първоначално той научил за дървото от дневник за пътуване от 1891 г., озаглавен „Souvenirs du Midi par un homme du Nord“, който намерил на битпазар в Перпинян. Книгата съдържала разказ за неговия район, в който авторът Виктор Дюжарден подробно описвал местоположението на „великолепен корков дъб, с идеална цилиндрична форма, чиято обиколка е 3 метра, а височината на ствола е приблизително 5 метра.“
Мъжът добавя: „Продуктът от това дърво, който се добива чрез свалянето на кората на всеки 10 години, представлява от 4 до 500 килограма красив корк, чиято стойност е повече от 300 франка.“
Заинтригуван, Серж намира дървото и след като разбира, че земята е неизползвана, решава да го купи. Той казва: „Беше необходимо да се изчисти, за да се възстанови цялото му величие, но той е в добро здраве и е дом на сойки, свраки, косове, катерици и диви свине, които се търкат в него.“
Серж е спрял да събира кората на дървото през 90-те, надявайки се да я запази възможно най-дълго. Той е създал пътека за достъп и земята е започнала да се използва за лов на съкровища и пикници от семейството му, както и от по-широката общност.
Местните го обявяват за най-голямото корково дърво в света в продължение на много години, но доскоро не е било правилно измерено. Сега, когато е официално сертифициран като най-високия съществуващ корков дъб, те се надяват, че ще надмине статута си на местна забележителност и ще бъде обявен за национален символ, точно както беше предишният рекордьор в Португалия.
Като цяло най-високото живо дърво в света е крайбрежна секвоя /Sequoia sempervirens/, разположена в Национален парк Редууд, Калифорния, САЩ. Наричана „Хиперион“, тя е висока 116,07 метра.
Пътуването с БДЖ не е за всеки: От Пловдив до Русе за 9 часа
[…] Как един корков дъб постави рекорд на Гинес? […]