През седмицата „Епъл“ премахна приложение, което помагаше на протестиращите в Хонконг да следят движенията на полицията, заявявайки, че то е използвано за атаки срещу полицаи, след като китайски държавен вестник остро критикува американския технологичен гигант за софтуера.
Главният изпълнителен директор Тим Кук защити тази стъпка след критиките, че умилостивява континентален Китай, като заяви в писмо пред работниците на компанията, че „това решение защитава най-добре нашите потребители“, предаде „Ройтерс“
Става дума за приложението HKmap.live, което посочва местоположенията както на полицията, така и на протестиращите. Приложението изчезна от онлайн магазина на компанията, като въвлече „Епъл“ в политическото напрежение между Китай и протестиращите, което вече замеси други американски и хонконгски бизнеси.
„Епъл“ премахна приложението преди няколко дни, след това го върна, но след отново го премахна.
Американската компания окончателно изтри приложението, когато китайската държавна информационна платформа „People Daily“ публикува статия, в която нарече приложението „отровно“ и нарочи „Епъл“ като съучастник в “незаконни действия“ в помощ на протестиращите и провокиране на насилието в града.
Междувременно, „Гугъл“ обяви, че премахва приложение от своя магазин, което позволява на играчите да се преструват, че са протестиращи в Хонконг, заявявайки, че политиките й забраняват печалба от продължаващите „чувствителни събития“.
„Гугъл“ обаче заяви, че не вижда проблем с HKmap.live и потвърди, че приложението за проследяване е налично в нейния магазин.
„Епъл“ заяви в сряда, че е започнала незабавно разследване, след като „много загрижени клиенти в Хонконг“ са се свързали с компанията и е било установено, че то застрашава органите на реда и жителите.
„Приложението показва полицейски местоположения и ние проверихме с Бюрото за киберсигурност и технологична престъпност в Хонконг, че то е било използвано за насочване и засади срещу полицията, заплашвало е обществената безопасност, а престъпници са го използвали, за да намират райони, където няма полиция”, се казва в съобщението.
„Епъл“ не е коментирала официално повече от това. Компанията премахна и BackupHK, отделно приложение, което служи като огледало на HKmap.live.
Мая Уанг, старши изследовател на Китай в Human Rights Watch, заяви, че може да има основателни опасения за злоупотреба с приложения, но и че изявлението на компанията е „лъжовно“, тъй като въобще не споменава за натиска от страна на официален Пекин.
„Като се има предвид контекста на това как компанията през годините премахва приложения и премахва достъпа до новини, особено в континентален Китай, които китайското правителство не иска, мисля, че премахването на това конкретно приложение е поредния срамен инцидент, в който мултинационална компания се предава пред натиска на Китай“, каза тя пред „Ройтерс“.
Отделно „Епъл“ премахна и приложението за новини „Кварц“ от магазина си в Китай, защото властите заявиха, че то нарушава местните закони.
Изпълнителният директор на „Кварц“ Зак Сюард каза в изявление за технологичния сайт The Verge: „Ние се отвращаваме от този вид държавна цензура в интернет и имаме идеи как да заобиколим подобни забрани по целия свят.“
Промяната идва в разгара на антиправителствените протести в Хонконг, които продължават от месеци и продължават да се засилват, след като китайското правителство започна репресии. Повишеното напрежение има най-различни ефекти върху американския бизнес, тъй като компаниите, които се страхуват да не им покажат вратата от една от най-икономически влиятелните страни в света, се прекланят на натиск от страна на Китай и стоят далеч от политически чувствителните теми.
Националната баскетболна асоциация (НБА) миналия уикенд официално се извини на Китай за съобщение в „Туитър“ от генералния мениджър на „Хюстън Рокетс“ Дарил Морей, който изрази подкрепа за Хонконг – Китай е най-големият чуждестранен пазар на НБА. А компанията за видеоигри Activision Blizzard премахна запис на професионалния геймър Hearthstone, който призовава за освобождението на Хонконг в интервю след игра.
Има дълга история на други компании, от GAP до компанията-майка на „Мерцедес“ „Даймлер“, които се извиняват публично, за не нарушат правилата на Китай за свобода на словото и стоят далеч от „горещи теми“ като независимостта на Хонконг и политическите сътресения в Тайван и Тибет.
„Епъл“ също има история да се съобразява с Китай, като се има предвид колко голям е пазарът там, както и доставките на материали за направата на iPhone в страната. По-рано тази година „Епъл“ цензурира редица хонконгски певци на китайската версия на Apple Music, а компанията в миналото премахна VPN приложения от онлайн магазина си. Компанията дори е скривала емоджита – от 2017 г. потребителите на iPhone в континентален Китай изобщо не могат да видят или въведат тайванския флаг на своите устройства, според Emojipedia.