Как Евросъюзът и Великобритания се озоваха в словесна война?

0
96
Ваксина срещу COVID-19
Снимка: Pixabay

Европейският съюз и Великобритания си обявиха словесна война, която застрашава доставките на ваксини срещу COVID-19, съобщиха от „NOVA“. До напрежението се е стигнало, след като фармацевтичната компания „AstraZeneca“ коментира, че ще намали с 60% доставките за Съюза през първото тримесечие на годината. До март тя трябваше да направи около 80 милиона дози за 27-те държави членки. Медикаментът, създаден с учени от Оксфорд, се използва масово във Великобритания от края на 2020 година, но все още чака одобрението на Европейската агенция по лекарствата.

Ваксината на „AstraZeneca“ има само 8% ефективност при хората над 65 години и тя няма да се слага за възрастни хора в Европейския съюз, това коментираха европейските медии. От фармацевтичната компания отричат това да е вярно. Германският здравен министър не скри безпокойството си от факта, че в клиничните изпитания са участвали по-малко възрастни хора в сравнение с другите производители.

През това време Европейската комисия обяви, че ще блокира износа на ваксини срещу коронавируса за страни извън Съюза, като Великобритания например. Причината е, че се намаляват планираните доставки. Еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис уточни:

Европейският съюз иска да знае точно колко дози са били произведени от „AstraZeneca“ и на кого са били доставени“.

Миналият петък британско-шведската компания информира Брюксел, че заради производствени проблеми няма да може да предостави договорените количества до края на март. Другият голям производител на ваксини „Pfizer-BioNTech“, също предупредиха, че ще намалят доставките, защото не насмогват с производството. Така усилията със преодоляване на пандемията в ЕС на този етап се затруднява. По този начин имунизацията на Стария континент ще се забави значително. Европейската комисия се готви да изпрати фирмата на съд. Стела Кириакидис заяви:

„Всички компании, които произвеждат ваксини срещу COVID-19 в ЕС, ще трябва предварително да уведомяват, ако искат да изнасят за трети страни. Хуманитарните доставки, разбира се, няма да бъдат засегнати. ЕС иска да предприеме действия, за да защити гражданите и техните права“.

Досега Евросъюзът е изхарчил близо 2,7 милиарда евро за производството на коронавирусни ваксини. Той е платил 360 милиона евро за 300 милиона дози още през август на продукта от Оксфорд, защото на него се залагаше най-много. България също е поискала най-големи количества от него, защото за разлика от ваксините на „Pfizer-BioNTech“ и „Moderna“, при „AstraZeneca“ не са нужни специални фризери за съхранение и транспорт.

Междувременно напредва оценката на ваксината на шведската компания „Janssen“. Все още обаче няма достатъчно информация дали одобрените в Европейския съюз ваксини въздействат срещу видовете на вируса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments