Как фалшива мрежа от акаунти пропагандира прокитайските виждания

0
17
Социални мрежи
Снимка: Pixabay

Разрастваща се мрежа от повече от 350 фалшиви профила в социалните мрежи пробужда прокитайската мълва и се опитва да дискредитира онези, които се смятат за противници на китайското правителство, сочи ново проучване, цитирано от BBC”.

Целта е да се делегитимира Запада и да се засили влиянието и имиджа на Китай в чужбина, се посочва в доклада на Центъра за информационна устойчивост (CIR).

Проучването, споделено с „BBC“, установи, че мрежата от фалшиви профили разпространява страхотни карикатури, изобразяващи, наред с други представители, китайския магнат в изгнание Го Уенги, който е отявлен критик на Китай. Други спорни фигури, включени в карикатурите, бяха ученият “осведомител” Ли-Менг Ян и Стив Банън, бивш политически стратег на Доналд Тръмп. Всеки от тези личности е обвинен в разпространяване на дезинформация, включително невярна информация за COVID-19.

Някои от акаунтите – разпространени в Twitter, Facebook, Instagram и YouTube – използват фалшиви снимки на профили, генерирани от изкуствен интелект, докато други изглежда са били отвлечени след предишно публикуване на други езици.

Няма конкретни доказателства, че мрежата е свързана с китайското правителство, но според CIR, група с нестопанска цел, която работи за борба с дезинформацията, тя прилича на прокитайски мрежи, свалени по-рано от Twitter и Facebook. Тези мрежи разшириха прокитайските разкази, подобни на тези, популяризирани от представители на китайската държава и държавните медии.

Голяма част от съдържанието, споделено от мрежата, се фокусира върху САЩ и по-специално върху разделящи обществото въпроси като законите за оръжията и расовата политика.

Един от разказите, прокарани от мрежата, описва САЩ като лош пример за човешките права. Публикации от фалшиви акаунти посочват убийството на Джордж Флойд като пример за това, както и се споменава за дискриминация срещу азиатците.

Някои акаунти многократно отричат ​​нарушенията на правата на човека в региона Синдзян, където експерти твърдят, че Китай е задържал поне милион мюсюлмани против тяхната воля, наричайки обвиненията “лъжи, измислени от САЩ и Запада”. Бенджамин Стрик, автор на доклада на CIR, заяви:

“Целта на мрежата изглежда е да делегитимира Запада чрез засилване на прокитайските разкази.”

Съществуват силни прилики между тази мрежа и така наречената пропагандна мрежа „Spamouflage Dragon“, идентифицирана от фирмата за социални анализи Graphika.  Коментирайки новото проучване Айра Хюбърт, старши разследващ анализатор в Graphika, заяви:

“Докладът показва, че на американските платформи не е имало спокойно време през първите месеци на администрацията на Байдън. Мрежата издава постоянен микс от антиамериканско съдържание, например аплодира “поражението” на САЩ преди изтеглянето на представителите ѝ от Афганистан и описва САЩ като беден съюзник, чиято помощ за Индия е била недостатъчна през някои от най-лошите месеци в борбата с COVID.”

Как беше разкрита мрежата?

CIR картографираните хаштагове, предпочитани от предварително идентифицирани мрежи, разкриват повече акаунти, които показват признаци, че са част от операция за влияние. Отявлените сигнали включват високи нива на активност, прокарващи пропагандни разкази и многократно използване на едни и същи хаштагове. Новосъздадени акаунти, акаунти с потребителски имена, които изглеждат генерирани на случаен принцип, и акаунти с много малко последователи също повдигнаха сериозно съмнение.

Някои профили са създадени, за да публикуват оригинално съдържание, докато други само споделят, харесват и коментират тези оригинални публикации, за да им помогнат да достигнат до по-широка аудитория.

Този вид дейност често се нарича „астротурфинг“, тъй като е създаден, за да създаде облик на местна кампания.

Фалшиви хора

Много от фалшивите профили използват снимки, генерирани от AI – сравнително нов феномен, който позволява на компютрите да създават реалистично изглеждащи изображения на хора, които не съществуват. За разлика от откраднатите профилни изображения на реални хора, генерираните от AI изображения, създадени като тип рамка за обучение, наречена StyleGAN, не могат да бъдат проследени с помощта на повторно търсене на изображения.

Използването на фалшиви снимки на профили в кампании за дезинформация става все по-често, тъй като потребителите и платформите стават по-предпазливи към подозрителните акаунти.

CIR използва различни техники за идентифициране на фалшиви снимки на профили в мрежата. Изкуствените изображения винаги поставят очите на едно и също място, така че подреждането им едно до друго може да помогне за идентифициране на колекция от фалшиви снимки на профили.

Обикновено случайната колекция от снимки на профили показва много повече разнообразие в изрязването и подравняването на очите. Други признаци включват замъглени ръбове около косата, зъби под странен ъгъл и замъглени предмети около лицето.

Много от акаунтите във Facebook, за които се смята, че са част от мрежата, изглежда имат турски имена. Тези профили може би някога са принадлежали на реални хора, но по-късно са били отвлечени или продадени и са им дадени нови снимки на профила.

Отвлечените акаунти също разпространяват про-китайските разкази в YouTube. Профили, които преди това са публикувани на английски или немски език и след това са оставени в латентно състояние от години, изведнъж са започнали да публикуват съдържание на китайски език от официалните китайски държавни телевизионни оператори.

CIR сподели своето изследване с помощта на социални медийни платформи. Facebook премахна акаунтите на своята платформа, подчертани в проучването. Говорител на Facebook заяви:

“През септември 2019 г. премахнахме мрежа от спам дейности, които публикуваха начин на живот и политически примамки, предимно на китайски. Тази мрежа почти нямаше ангажимент в нашата платформа и ние продължаваме да работим с изследователи и нашите партньори в индустрията, които откриват и блокират опитите им да се завърнат, като тези акаунти, споменати в този доклад.”

YouTube също прекрати акаунти в мрежата за нарушаване на насоките на общността на YouTube. Twitter пък заяви, че вече е премахнал почти всички акаунти, идентифицирани от CIR, както и редица други, ангажирани с подобно поведение. От социалната медия казаха, че разследванията все още продължават.

“Когато идентифицираме кампании за информационни операции, които можем надеждно да приписваме на свързана с държавата дейност – ръководена от страната или от чужбина, ние ги разкриваме в нашия публичен архив.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments