Девет импровизирани изказвания, отправени от президента на САЩ Джо Байдън, отново изправиха на нокти и без това неспокойния свят. Предположението на лидера, споделено от него по време на срещата на върха в Полша в събота, че инвазията на Владимир Путин над Украйна трябва да го лиши от власт, предизвика международна политическа буря. Вчера вечерта, когато се завърна във Вашингтон, Байдън заяви пред репортери, че не призовава за смяна на режима в Русия, повтаряйки посланието, което многократно е било изтъквано от неговите подчинени още преди завръщането му в САЩ.
Въпреки това глобалният отзвук от тези изказвания изправя администрацията на американския държавен глава пред сериозни въпроси. Някои от тях са стратегически и могат да окажат влияние върху бъдещия ход на войната и досегашните плахи надежди за прекратяване на огъня. Другите са политически и са свързани с положението на Байдън в собствената му страна, на фона на ожесточени критики от страна на републиканците, както и в международен план, тъй като той се стреми да запази западната коалиция.
Въпросите, които вълнуват света са следните:
- Дали коментарът на президента ще доведе до опасно ескалиране на и без това високото напрежение в най-тежката конфронтация между Запада и Русия от десетилетия насам?
- Разклатил ли е Байдън международното доверие в досегашното си силно лидерство в обединяването на алианса на НАТО в единен фронт срещу Москва? Дали Путин ще успее да се възползва от тревогата на европейските лидери по повод коментарите на американския президент?
- Дали идеята, че Байдън се надява да свали Путин дори САЩ да твърдят, че това не е вярно ще затвърди решимостта на изпадналия в криза руски лидер да не преговаря или ще го накара да продължи да създава напрежение в безмилостната война, в която страдат невинни граждани?
- Дали сегашната остра реторика на Байдън по адрес на Путин на практика изключва всякаква бъдеща пряка дипломация или срещи между най-големите ядрени сили в света? А може ли това да застраши световния мир, ако те двамата не могат да общуват по дипломатичен начин при бъдеща криза, застрашаваща човечеството?
- Дали човешката реакция на Байдън да прекара време с украинските бежанци скоро ще бъде изместена от ежедневния ужас на войната, или ще бъде възприета като силна морална позиция, която е променила начина, по който светът гледа на руския лидер? В крайна сметка призивът на бившия президент Роналд Рейгън към бившия съветски лидер Михаил Горбачов да „събори стената“ в Берлин първоначално беше отхвърлен от някои от собствените му помощници като твърде провокативен.
- Предвид факта, че Москва вече възприема извънредно строгите западни санкции като икономическа война и предвид дълбоко конспиративното мнение на Путин за Запада и неговата роля в победата над Съветския съюз, могат ли няколко случайно изречени президентски мисли, които разбуниха духовете във Вашингтон, наистина да влошат нещата?
Усилия за бързо изясняване на ситуацията
От бързината, с която служителите на администрацията започнаха да работят в посока изясняване на коментара на Байдън, стана ясно, че са наясно, че това може да се окаже голям проблем, който потенциално да влоши и без това напрегнатия европейски геополитически конфликт.
В изказването си, което не беше включено в сценария на срещата, Байдън заяви: „За Бога, този човек не може да остане на власт„, визирайки Путин. Служител на Белия дом обясни, че Байдън всъщност е имал предвид, че не бива да се позволява на Путин да упражнява власт над своите съседи или над региона, както и че президентът не е имал предвид смяна на режима в Русия. Държавният секретар Антъни Блинкен беше още по-категоричен по време на пътуването си до Йерусалим вчера, като се обърна към света с думите:
„Нямаме стратегия за смяна на режима в Русия или където и да било другаде. В този случай, както и във всеки друг, всичко зависи от народа на съответната страна. Това зависи от руския народ.„
Опитите за изясняване на недоразуменията едва ли изглеждат убедителни, като се има предвид ясния контекст на оригиналния цитат. Все пак забележка, която може да доведе до толкова опасни последици в момент на високо напрежение, наистина трябваше да се оттегли. И то бързо. Всяка идея, че САЩ разглеждат конфликта като опит за сваляне на Путин, би била опасна, тъй като сблъсъкът лесно би ескалирал в пряка конфронтация между САЩ и Русия. Байдън старателно се опитваше да избегне този сценарий, като целенасочено отказа да одобри план за изпращане на изтребители от Полша в Украйна, за да избегне впечатлението, че НАТО поема по-пряка роля във войната.
Ситуацията вече е изключително напрегната, тъй като интензивните западни доставки на противовъздушни и противотанкови ракети подхранват силната съпротива на Украйна и очевидно водят до тежки последици за Русия.