Как изборите в Обединеното кралство могат да променят курса на валутата?

0
79
Фондов пазар
Снимка: Pixabay

Стойността на британския паунд се повиши преди очакваната победа на опозиционната Лейбъристка партия на изборите, но бъдещето на валутата зависи от това дали следващото правителство ще успее да убеди колебливите инвеститори, че плановете му за възстановяване на стагниращата икономика са надеждни, предаде “Reuters”.

На търговска база британската лира се върна на нива, невиждани от вота за Брекзит през 2016 г., тъй като валутните търговци залагат на надеждата, че предстои краят на дългата ера на валутна нестабилност, предизвикана от бурната политика на управляващата Консервативна партия в страната. Ако лейбъристите спечелят на 4 юли, лявоцентристкото правителство ще трябва да запази доверието на инвеститорите и същевременно да се справи с икономическите предизвикателства, които консерваторите до момента не са решили, разкриха нас 20 икономисти и бивши правителствени служители, които пожелаха анонимност. Съотношението на публичния дълг на Обединеното кралство към БВП е достигнало своя 63-годишен връх, а преките чуждестранни инвестиции са намалели през четири от последните пет тримесечия до края на 2023 г. За да избегнат съкращаване на разходите, лейбъристите ще трябва да повишат данъците или да увеличат заемите, твърдят експерти от мозъчния тръст „Institute for Fiscal Studies“.

„Един по-малко уверен политически сценарий ще отслаби британската лира много повече и ще го направи много по-нестабилен,“, предупреди професорът по финанси от Ливърпулския университет Костас Милас, който изследва връзката между несигурността на икономическата политика и финансовите пазари.

“Британско песо”

Някогашната световна резервна валута, британската лира се търгуваше под средната стойност на един долар за четирите десетилетия преди 2016 г., но през тази година цената ѝ от около 1,27 долара е по-добра от тази на всички други основни валути. Той възвърна рязко добрата си позиция от рекордното си дъно от 1,03 долара през 2022 г., когато бившата консервативна министър-председателка Лиз Тръс лансира недостатъчно финансиран минибюджет, който предизвика разгром на облигационния пазар, повиши разходите по дълга и изостри инфлацията.

Неочакваните обрати на фондовия пазар накараха анализаторите да нарекат паунда „голямото британско песо“ и да го сравнят с рисковите валути в развиващи се пазари. Волатилността на лирата се отрази негативно на икономиката на Обединеното кралство, създавайки отрицателна обратна връзка.

Паричните пазари очакват намаления на лихвените проценти от Английската централна банка и Европейската централна банка през тази година. Макар че провалът при управлението на бюджета по времето на Лиз Тръс показа, че фискалната политика има толкова голямо значение за стойността на местната валута, колкото и лихвените проценти, предстоящите политики на лейбъристите все още не могат да се предвидят категорично.

Израелските туристи се завръщат? Авиокомпания с 4 полета седмично до Летище Бургас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments