Как изменението на климата се отразява на ураганите, тайфуните и циклоните?

Ураганът „Милтън“ се насочва към Флорида, носейки „потенциално катастрофални“ ветрове, буреносни вълни и проливни дъждове

1
17
Ураган
Ураган. Снимка: Pixabay

Как изменението на климата се отразява на ураганите, тайфуните и циклоните? Ураганът „Милтън“ се насочва към Флорида, носейки „потенциално катастрофални“ ветрове, буреносни вълни и проливни дъждове, предупреждават американските синоптици, пише „BBC“. Бурята ще удари гъсто населения град Тампа Бей по-малко от две седмици, след като щатът беше сериозно засегнат от урагана Хелене. Милтън е деветият ураган от атлантическия сезон през 2024 г., който продължава до края на ноември.

Какво представляват ураганите?

Ураганите са мощни бури, които се развиват в топлите тропически океански води. В други части на света те са известни като циклони или тайфуни. В своята съвкупност тези бури се наричат „тропически циклони“. Тропическите циклони се характеризират с много висока скорост на вятъра, обилни валежи и бурни вълни – краткотрайно повишаване на морското равнище. Това често води до мащабни щети и наводнения.

Ураганите могат да бъдат категоризирани според максималната им постоянна скорост на вятъра. Големите урагани са от трета и по-висока категория, което означава, че достигат поне 178 км/час.

Как се образуват ураганите?

Ураганите, тайфуните и циклоните започват като атмосферни смущения – например тропическа вълна, област с ниско налягане, в която се развиват гръмотевични бури и облаци. Тъй като топлият и влажен въздух се издига от повърхността на океана, ветровете в буреносния облак започват да се въртят. Процесът е свързан с начина, по който въртенето на Земята влияе на ветровете в тропическите райони, намиращи се непосредствено до екватора. За да се развие ураган и да продължи да се върти, морската повърхност обикновено трябва да е с температура поне 27 градуса по Целзий, за да осигури достатъчно енергия, а ветровете не трябва да варират много с височината.

Ако всички тези фактори се съберат заедно, може да се образува интензивен ураган, въпреки че точните причини за отделните бури са сложни. Ето какво пише „BBC“ за факторите, които обикновено са необходими за появата на ураган. Те включват повърхностни океански води, по-топли от 27 градуса по Целзий, и хоризонтално въртящи се ветрове.

Засилват ли се ураганите?

В световен мащаб честотата на тропическите циклони не се е увеличила през последното столетие, а всъщност броят им може да е намалял, въпреки че в някои региони дългосрочните данни са ограничени. Но според органа на ООН по въпросите на климата – Междуправителствения комитет по изменение на климата /IPCC/, „вероятно“ все по-голям дял от тропическите циклони по света достигат категория три или повече, което означава, че достигат най-високата скорост на вятъра.

В IPCC се посочва „средна степен на увереност“, че е налице увеличение на средните и максималните количества валежи, свързани с тропическите циклони. Вероятно са се увеличили и честотата и мащабът на „бързите интензификационни събития“ в Атлантическия океан. При тях максималната скорост на вятъра се увеличава много бързо, което може да бъде особено опасно.

Изглежда, че се наблюдава и забавяне на скоростта, с която тропическите циклони се движат по повърхността на Земята. Това обикновено води до повече валежи на дадено място. Например през 2017 г. ураганът Харви „заседна“ над Хюстън, като за три дни изсипа 100 кубически см дъжд. На някои места средното място, където тропическите циклони достигат максималната си интензивност, се е изместило към полюса – например в западната част на Северния Тихи океан. Това може да изложи нови общности на тези опасности.

Съществуват доказателства, че повишената интензивност на ураганите в САЩ означава, че те причиняват повече щети.

Влияе ли изменението на климата върху ураганите?

Оценката на точното влияние на изменението на климата върху отделните тропически циклони е предизвикателство. Бурите са сравнително локални и краткотрайни и във всеки случай могат да варират значително. Повишаването на температурите обаче влияе върху тези бури по няколко измерими начина.

На първо място, по-топлите океански води означават, че бурите могат да натрупат повече енергия, което води до по-високи скорости на вятъра.

Рекордно високите температури на морската повърхност са основната причина, поради която американските учени прогнозират сезон на ураганите в Атлантическия океан през 2024 г., който ще бъде над нормата. Високите температури се дължат главно на дългосрочните емисии на парникови газове.

Второ, по-топлата атмосфера може да задържи повече влага, което води до по-интензивни валежи. Според една от оценките изменението на климата е направило екстремните валежи от урагана Харви през 2017 г. около три пъти по-вероятни.

И накрая, морското равнище се покачва главно поради комбинацията от топене на ледниците и ледените покривки и факта, че по-топлата вода заема повече място. Местните фактори също могат да играят роля. Това означава, че бурните вълни се прибавят към вече повишеното морско равнище, което влошава наводненията по крайбрежието.

Например, според оценките височината на наводненията, причинени от урагана Катрина през 2005 г. – една от най-смъртоносните бури в Америка – е била с 15-60 % по-висока, отколкото би била при климатичните условия през 1900 г.  Като цяло IPCC стига до заключението, че съществува „висока степен на увереност“, че хората са допринесли за увеличаване на валежите, свързани с тропическите циклони, и „средна степен на увереност“, че хората са допринесли за по-голямата вероятност тропически циклон да бъде по-интензивен.

Как може да се променят ураганите в бъдеще?

Според IPCC броят на тропическите циклони в световен мащаб вероятно няма да се увеличи. Със затоплянето на света обаче е „много вероятно“ те да имат по-високи нива на валежи и да достигат по-високи максимални скорости на вятъра. Това означава, че по-голяма част от тях ще достигнат най-интензивните категории – четири и пет.

Колкото повече се повишават глобалните температури, толкова по-екстремни ще бъдат тези промени. Делът на тропическите циклони, достигащи четвърта и пета категория, може да се увеличи с около 10 %, ако глобалното повишаване на температурата се ограничи до 1,5 градуса по Целзий, да нарасне до 13% при 2 градуса по Целзий и до 20 % при 4 градуса по Целзий, твърди IPCC, въпреки че точните цифри не са потвърдени.

Експерт: Ваучерите за храна могат да доведат до дисбаланс на пазара на дребно

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments