Преди три десетилетия светът беше на ръба на ядрен сблъсък – докато Джими Картър не се появи в Северна Корея. През юни 1994 г. бившият президент на САЩ пристигна за разговори в Пхенян с тогавашния лидер Ким Ир Сен. Това бе безпрецедентно събитие – за първи път действащ или бивш американски президент посещава страната.
Този личен акт на дипломация, обаче, се смята за решаващ за предотвратяването на война между САЩ и Северна Корея. Войната би могла да коства милиони животи. Тази намеса доведе до период на по-голямо взаимодействие между Пхенян и Запада.
На ръба на война
В началото на 1994 г. напрежението между Вашингтон и Пхенян беше високо. Американското разузнаване подозираше, че Северна Корея тайно разработва ядрени оръжия.
През март същата година Северна Корея обяви, че започва извличане на горивни пръчки от своя реактор в Йонбьон. Това бе нарушение на по-ранно споразумение със САЩ. Американските официални лица прекратиха преговорите и започнаха подготовка за ответни мерки, включително санкции и укрепване на войските в Южна Корея.
В тайни интервюта американски официални лица разкриха, че обмисляли бомбардировка на Йонбьон – действие, което вероятно щеше да доведе до война.
Намесата на Картър
В този опасен момент Джими Картър реши да се намеси.
Картър дълго време беше ухажван от Ким Ир Сен, който му изпращаше покани да посети Пхенян. През юни 1994 г. Картър прие поканата, след като чу за военните планове на САЩ.
“Мисля, че бяхме на прага на война,” каза Картър в интервю за PBS години по-късно.
Пътуването на Картър беше белязано от дипломатически маневри и решителност. Първо, той настоя да пътува до Пхенян през демилитаризираната зона (DMZ), което не беше правено от десетилетия. След седмица преговори Ким се съгласи.
Преговори в Пхенян
На 15 юни 1994 г. Картър прекоси DMZ заедно със съпругата си Розалин и малка група съветници. Срещата с Ким Ир Сен беше морална дилема за Картър, който през годините беше ненавиждал лидера.
“Но когато пристигнах, той ме посрещна с голямо уважение,” каза Картър.
Картър представи искания от Вашингтон, включително възобновяване на преговорите, мирни разговори с Южна Корея и допускане на инспектори от Международната агенция за атомна енергия (IAEA).
Ким се съгласи на всички искания
Картър също договори спиране на ядрената дейност на Северна Корея в замяна на изграждането на леки водни реактори, които да произвеждат енергия, но не и материал за оръжия.
Раздразнение във Вашингтон
Въпреки успеха си, Картър предизвика напрежение с американското правителство. Той обяви договореното споразумение по CNN преди Белият дом да одобри сделката. Администрацията на Клинтън беше раздразнена от “самостоятелната” инициатива на Картър.
“Картър направи това, което смяташе за правилно, независимо от неодобрението на Вашингтон,” отбеляза експертът Робърт Карлин.
Последствията
Месец след визитата на Картър, на 9 юли 1994 г., Ким Ир Сен почина. Въпреки несигурността след смъртта му, договорът бе финализиран. Той замрази ядрената програма на Северна Корея за близо десетилетие.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм