Как може да бъде решен проблемът с водораслите, които изгониха туристите от плажовете?

Стратегиите включват контрол на замърсяването на морето, което увеличава концентрацията на азот и фосфор

4
5326
Водорасли по плажовете в България през месец август
Водорасли. Снимка: Александра Александорва и Росен Милошев

В края на август по българските плажове често се наблюдава увеличение на количеството водорасли, което отново притесни туристите. През последните дни социалните мрежи преливат от снимки и видеа на възмутени туристи, чиято лятна почивка край морето е пред провал. Това явление обаче не е случайно и има няколко основни причини, свързани с климатичните условия и екологичните фактори.

Август е месец, в който температурата на водата достига своя връх, а слънчевата светлина е в изобилие. Високите температури и дългите слънчеви часове създават идеални условия за бързото размножаване на водораслите. Топлата вода осигурява необходимата енергия и среда за интензивен растеж на тези организми.

Водораслите процъфтяват при наличие на изобилие от хранителни вещества, като азот и фосфор. Тези вещества попадат в морето чрез различни източници, включително индустриални отпадъци, стоки от реките и земеделски практики. Прекомерната концентрация на хранителни вещества стимулира бързото размножаване на водораслите, което води до тяхното натрупване на плажовете.

Морските течения и вятърът също играят важна роля в преноса на водорасли от дълбоките части на морето към плитките крайбрежни райони. Климатичните промени, като внезапни промени в температурата на водата или интензивни дъждове, могат да повлияят на количеството водорасли по плажовете. Явлението може да има някои нежелателни последици, като неприятни миризми заради разлагащите се на брега водорасли. Това от своя страна често привлича насекоми, което допълнително разваля комфорта на туристите. 

През 2012 година е проведено проучване, озаглавено „Еутрофикация и водораслови цъфтежи в Черно море: настоящето състояние и бъдещи перспективи“. 

Еутрофикация е процесът на натрупване на излишни хранителни вещества, като азот и фосфор, в акватичните системи. В Черно море основните източници на тези вещества са индустриални отпадъци, стоките от реките и земеделските практики. В доклада се анализира текущото състояние на цьфтежа на водорасли в морето, които са причинени от излишните хранителни вещества. Цъфтежите на водораслите могат да доведат до дефицит на кислород в водата и образуване на мъртви зони, което влияе негативно на морската флора и фауна.

Проучването предлага стратегии за управление на еутрофикацията и минимизиране на вредите от водорасловите цъфтежи. Тези стратегии включват контрол на замърсяването, подобряване на системите за пречистване на отпадъчни води и устойчиво управление на земеделските практики.

За да се справят с натрупването на водорасли, много курорти и местни власти предприемат активни мерки, включително редовно почистване на плажовете и мониторинг на качеството на водата. Обществени инициативи за намаляване на замърсяването и контрол на хранителните вещества също играят важна роля в дългосрочен план.

Водораслите – невидимите герои на природата: Какво би станало, ако те изчезнат?

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
гларус чайков
гларус чайков
3 месеци по-рано

Само най-големите будали си взимат отпуска и идват на море в края на август. Ако няма водорасли, ще има медузи и щипалки или просто мъртво вълнение. Морето ще стане пак хубаво в средата на септември, когато за щастие всички туристи ще са си тръгнали и местните ще можем да му се насладим вероятно до края на октомври.

trackback

[…] Как може да бъде решен проблемът с водораслите, които и… […]

Курти
Курти
3 месеци по-рано

Ами идете на Северния плаж, там водорасли няма!Елементарно е!:)

Петко
Петко
3 месеци по-рано

Може корумпираната Бургаска администрация да отиде да чисти. http://www.kasabovi.blogspot.com