Все по-високите температури създават идеални условия за обриви от слънцето и подобни случаи зачестяват все повече. Сериозна опасност могат да представляват и насекомите. Каква е възможността да предпазим кожата си от вредните лъчи коментира алергологът Тихомир Мустаков.
В ефира на „NOVA“ той акцентира върху това колко важно е умението ни да различаваме изгарянето на кожата от алергичните отговори на тялото. При първия случай „реакцията е там, където кожата е била в контакт със слънцето“. При алергиите вече водещо е усещането на сърбеж и участъкът с обривите определено е по-голям.
По думите на алерголога влиянието на различни части на спектъра слънчевата светлина е индивидуално при всеки човек. Въобще не е изключено едно лице да получи алергична реакция дори към продукти, които са SPF фактор и са предназначи да пазят кожата.
Мустаков подчерта, че най-добре е хората да избират хипоалергенни препарати, за да са сигурни, че те няма да доведат до нежелана реакция.
В случай на алергия лицето, което я е проявило, може да си вземе антихистаминови таблетки, благодарение на които оплакванията ще намалеят. Кортизоновите кремове се употребяват вече в по-тежките случаи.
Припомняме, при децата въпросът с излагане на слънце е особено деликатен. Доктор Самер Шокър апелира при тях подходът да е изключително внимателен.
Малките и бебетата под 6-месечна възраст изобщо не е желателно да посещават басейни и плажове. Ако все пак това се случи, хубаво е да се ползват слънцезащитни продукти с висок фактор на минерална основа без никаква химия. Хубаво е и през цялото време те да стоят под чадър и да носят шапка.