Как пандемията от COVID-19 повлия на спасителите на плажа?

0
303
Буй
Буй. Снимка: Pixabay

Пандемията от коронавирус неизменно даде своето отражение и върху спасителите на плажа, съобщават от „БНТ“. Голяма част от желаещите са се отказали по една или друга причина, а тези, които все пак ще работят през идния сезон, са заявили, че искат да останат по родните курорти в страната.

Всяка година има между 160 и 180 мераклии за плажни спасители във Варна, сочат данните на Българския червен кръст (БЧК). Статистиката се базира на талоните на кандидатите, които са били заверени преди Великден. Специалистите все още не се наемат да прогнозират дали бройката ще се увеличи до настъпването на лятото.

65 души са обучените от началото на тази календарна година в морската столица. Онези спасители, които вече са изкарали успешно курса, трябва да презаверят документите си, за да могат отново да практикуват. Това са близо 500-600 души за сезон.

Кой може да стане спасител? Всеки българин, навършил 17 години. Нужно е онези, които смятат да се пробват, да имат плувна подготовка. Важно е също така да се каже, че има сериозна разлика в ангажимента на лицето, което отговаря за сигурността на плувен басейн и този на спасителя, работещ на морето в открити води.

„Там плуват с плавници, там разстоянията са по-големи и има задължителна хватка, с която да се извлича удавника“, обясни Вили Цеков, инструктор от Водноспасителната служба на БЧК-Варна. Той допълва, че желаещите „освен това се запознават с гребане, бягат на плажа, по пясъка“.

Чести оплаквания на спасителите от предишни лета са свързани с експлоатацията, на която са били подлагани момчетата и момичетата у нас. Те са били принуждавани да разпъват шезлонги на летуващите и да събират такси за чадърите. Именно заради това голяма част от работещите са бягали в чужбина за лятото. 2021 година обаче масово желаещите да работят като спасители искат да останат по нашето Черноморие.

„На някои места вече доста атрактивни заплати започват да се дават, естествено винаги може да се желае още, но към този момент се проявява разбиране, че спасителят трябва да взема добра заплата“, изтъкна Вили Цеков.

До момента във Варна са проведени четири курса за водни спасители и надеждите са хората, които са се записали и ще практикуват, да са достатъчно, за да покрият нужния норматив.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments