Как Полша и Унгария се превърнаха от приятели във врагове?

Пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, която беше предприета от Путин през февруари 2022 г., допринесе сериозно за разваляне на отношенията между Будапеща и Варшава

0
57
Премиерът на Унгария Виктор Орбан
Виктор Орбан. Снимка: wikimedia commons

Когато през 2016 г. Виктор Орбан посети Краков, втория по големина град в Полша, премиерът на Унгария изпълни речта си с възхвала по отношение на особения характер на полско-унгарската дружба, припомня „Politico“.

„Вярвам, че никой друг народ в света няма толкова високо мнение за Полша и полския народ, колкото унгарците, и по същия начин никой друг народ в света няма толкова високо мнение за унгарците, колкото хората тук, в Полша“, каза тогава Орбан и добави, че приятелството не означава, че двете нации трябва да затварят очите си за свои грешки, а означава, че те си прощават тези грешки.

По-малко от осем години по-късно обаче, в речта си, произнесена по време на тазгодишния летен лагер „Tusványos“ в Трансилвания, Румъния, в думите му отекна съвсем различен тон.

„Поляците водят най-лицемерната политика в цяла Европа“, заяви Орбан и изтъкна, че „не е виждал толкова лицемерна политика в Европа през последните 10 години“.

Варшава отвърна на удара на премиера с думите: „Защо Орбан не създаде съюз с Путин и с някои авторитарни държави от този тип? Ако не искаш да си член на някакъв клуб, винаги можеш да се оттеглиш.“. Този отговор беше отправен от полския заместник-министър на външните работи Владислав Теофил Бартошевски, който определи тона на Орбан не само антиевропейски и антиукраински, но и антиполски.

„Някога имаше поговорка, която гласеше, че поляците и унгарците са братя, но тук вече става дума за голяма „семейна кавга“, каза още Бартошевски.

Очевидно противоречията между двете нации се изострят все повече. Въпреки че партията „Фидес“ на Орбан и бившата управляваща националистическа партия „Право и справедливост“ на Ярослав Качински поддържаха добри отношения, войната в Украйна ги раздели. След това, когато Доналд Туск доведе своята центристка коалиция до победа на парламентарните избори миналата година, конфликтът се задълбочи.

Украйна допринесе сериозно за противоречията

Пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, която беше предприета от Путин през февруари 2022 г., допринесе сериозно за разваляне на отношенията между Будапеща и Варшава. Докато огромното мнозинство поляци застанаха твърдо зад Украйна, включително и партия „Право и справедливост“, то партия „Фидес“ зае противоположна позиция. Орбан загърби ранните си антируски корени и се превърна в най-близкия съюзник на Кремъл в ЕС, а Полша стана най-добрият приятел на Украйна в ЕС, като прие милиони бежанци на своята територия, изпрати оръжия, боеприпаси, танкове, артилерия и изтребители и започна да функционира като важен пункт за международните усилия за изпращане на оръжия в Киев.

Това бързо се отрази и на политиката в международен план. През 2022 г. Орбан спечели изборите, постигайки изумителна победа. На първата си пресконференция след изборите Орбан отказа да разкритикува пряко Русия за големия брой жертви и разрушения в Буча край Киев, като изтъкна, че първо трябва да се проведе мащабно разследване, тъй като сега светът живее във време на масови манипулации. Това възмути Ярослав Качински и той отвърна остро на удара: „Когато Орбан казва, че не вижда какво се е случило в Буча, трябва да го посъветваме да отиде на очен лекар.“

Към днешна дата вместо братя с обща история на борба срещу Русия, поляците и унгарците са на противоположните страни на войната в Украйна.

„Сега не е най-доброто време да си унгарец във Варшава, тъй като местните граждани са възмутени от проруската политика на Орбан“, споделя пред медията политологът Едит Згут-Пшибилска.

Българите масово подкрепят Тръмп в битката за Белия дом

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments