Как премина финалното заседание по делото срещу Рагевски и Желязков?

0
176
Станимир Рагевски преди да чуе присъдата си

    Станимир Рагевски преди да чуе присъдата си. Снимка: Искра.бг

Приблизително час отне на съда да вземе решение какво ще е наказанието за Станимир Рагевски и Христо Желязков, които бях обвинени по дело за документни измами, свързани с крадени коли.

Според държавното обвинение подсъдимите са знаели, че автомобилите „Нисан Мурано“ и „Инфинити“, са били придобити по престъплен начин. Стана ясно, че общата стойност на двата автомобила е била 92000 лева при минимална работна заплата тогава от 420 лева. В резултат на това, както и по другите обвинения, от прокуратурата настояха за налагане на най-тежко наказание на обвиняемия Рагевски – 6 години затвор при строг режим, както и глоба в размер на 10000 лева. Като негов съучастник е сочен Христо Желязков, като за него беше поискана присъда 4 години „лишаване от свобода“ при строг режим и 7000 лева глоба.

Адвокат Ваня Радиева заяви, че не е доказано по неуспорим начин, че клиентът й Станимир Рагевски е извършил престъпленията, в които е обвинен. По думите й при доказването на вещно укривателство, не е достатъчно само човек да придобие обект на престъпление, а да е имал съзнанието за това. Според нея Прокуратурата е трябвало да докаже въпросното вещно укривателство, а не само да „лежи върху предположения“ и не й е ясно къде държавното обвинение вижда умисъл. Защитата смята, че няма дори и косвени доказателства по случая.

Радиева посочи още, че „Нисан“-ът е бил ползван и управляван от съпругата на Рагевски. Това доказвало, че той не го е укривал и е нямал намерение да го продава. Тя припомни, че той е бил обект на проверка от полицията и експерти от фирмения магазин, след като от него е била открадната чанта на жената на обвиняемия. От документите било видно, че е било платено за луксозното превозно средство.

Адвокатката изтъкна и грешка при сваляне на запис от СРС с Желязков, като първоначално е било посочено, че той е казал:

„Автомобилът няма хващане.“

А всъщност той е заявил, че „автомобилът няма плащане“. И всичко било извадено от контекста, като той е имал предвид, че колата е скъпа и трудно някой ще я купи.

„Ако Рагевски е знаел, че колите са крадени, защо ги е регистрирал на свои фирми?“, попитаха още адвокатите.

По време на заседанието стана ясно, че Рагевски е броил 20000 лева за „Нисан Мурано“-то и 15000 лева за „Инфинити“-то. Това била цената, определена от продавачите и не е доказано дали автомобилите не са били по-евтини, защото например са имали проблеми с двигателите или пък са претърпели някакво произшествие. 

Според адвокатката в клиента й не е била формирана представата, че превозните средства са обект на престъпление, тъй като те са преминали детайлни технически прегледи, където не са били установени манипулации. Тя настоя той да бъде оправдан.

Тезата й беше защитена от адвоката на Христо Желязков – Петър Димитров. И според него няма нито едно обективно доказателство, че клиентът му е извършил престъплението, за което е обвинен. Той изтъкна, че не са били установени лицата, отнели автомобилите, пренабили рамата, както и кой е изготвил фалшивите документи. Той се обърна към държавното обвинение с питането как е достигнало до извода, че Желязков е виновен. По думите му автомобилът е бил предлаган за продажба, защото дейността на обвиняемия е свързана с това.

Адвокат Димитров тълкува и значението на глаголите „придобил и укрил“. Според него полицейският служител, изготвил справката от СРС-тата, я е манипулирал. Той също настоя за оправдателна присъда.

Пред съда Станимир Рагевски заяви, че няма никаква вина и че не е знаел, че автомобилите са обект на престъпление. От своя страна Желязков посочи, че иска да бъде оправдан, защото не е извършил престъпленията, за които е обвинен.

В 16:30 часа Бургаският районен съд призна за виновен по повдигнатите му обвинения Рагевски и му присъди общо най-тежкото наказание в размер на 7 години затвор, при първоначален „строг“ режим. Наложена му е и глоба в размер на 7500 лева.

Съдебната инстанция призна за виновен и подсъдимия Желязков, като му наложи „Лишаване от свобода“ в размер на 3 години и 6 месеца, при първоначален „строг“ режим на изтърпяване. Съдът му определи и 6000 лева глоба.

До присъдата на Рагевски се достигна, след като Районният съд в Бургас го призна за виновен по първото обвинение, че между август 2014 г. и 9 май 2016 година в Бургас, при условията на продължавано престъпление, като извършител в съучастие с Желязкова, с цел да набави за себе си и за него имотна облага, е придобил и укрил „Нисан“, на стойност 47000 лева, собственост на неустановено по делото лице и „Инфинити“, на стойност 45000, собственост на ЗАД „Армеец“ АД – София, за които знае и предполага, че са придобити от другиго – от неустановено лице чрез престъпление по чл. 346, ал. 1 от НК, като укривателството е в големи размери престъпление (по чл. 215, ал. 2, т. 1 от НК).

Съдът призна Рагевски за виновен и за това, че на 29 септември 2014 г., в сектор „Пътна полиция“ в Бургас, пред системен оператор в група „регистрация и отчет на пътните превозни средства и собствениците им“, съзнателно е ползвал неистински официални документи, на които е предаден вид, че са издадени от Шведските компетентни органи за „Нисан“-а, като от системния оператор за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност (престъпление по чл. 316, вр. с чл. 308, ал. 2, вр. с ал. 1 от НК).

Рагевски беше признат за виновен и за това, че между 29 септември 2014 г. и 29 януари 2016 г. в Бургас, при условията на продължавано престъпление, в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Бургас, пред системни оператори в група „регистрация и отчет на пътните превозни средства и собствениците им“, съзнателно се ползвал от неистински частни документи – договор за покупко-продажба на МПС и декларации, на „Нисан“-а и на „Инфинити“-то. Те са били за регистрирането на моторните превозни средства (престъпление по чл. 316, вр. чл. 309, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 от НК).

Районният съд наложи общо най-тежко наказание по повдигнатите обвинения на Рагевски в размер на 5 години и 6 месеца затвор, което да бъде изтърпяно при първоначален „строг“ режим. Съдът увеличи наказанието с 1 година и 6 месеца, до 7 години затвор за обвиняемия, както го глоби и със 7500 лева.

Същевременно Желязков беше признат за виновен в това, че между февруари 2015 г. и 9 май 2016 г. в Бургас, като извършител в съучастие с Рагевски, с цел да набави за себе си и за него имотна облага, е придобил и укрил „Инфинити“-то, за което знаел и предполагал, че е крадено, като укривателството е в големи размери (престъпление по чл. 215, ал. 2, т. 1 вр. ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 от НК).

Той ще лежи в затвора 3 години и половина при при първоначален „строг“ режим. Съдът наложи на подсъдимия и „Глоба“ в размер на 6000 лв. Районният съд приведе в изпълнение и наказание от 9 месеца „Лишаване от свобода“ по присъда на Районен съд-Ихтиман спрямо Христо Желязков, което да бъде изтърпяно също при първоначален „строг“ режим.

Районният съд в Бургас потвърди взетите спрямо двамата подсъдими мерки за неотклонение „Подписка“, като наложи на Желязков „Забрана за напускане пределите на страната“.

Присъдата може да бъде обжалвана или протестирана в 15-дневен срок.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments