Обществено обсъждане на изпълнението на бюджета на община Бургас за 2019 година се проведе тази вечер в сградата на местната управа. На него присъстваха граждани и представители на Организация за закрила на българските граждани /ОЗБГ/.
В началото зам.-кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев представи кратък доклад за изпълнението на финансовата рамка на общината. От него стана ясно, че бюджетът е бил 214 милиона и 219 хиляди лева. От тях за държавни дейности са били 114 милиона лева. За местни дейности са били 69 милиона и 976 хиляди лева. За дофинансиране на държавните дейности са отишли над 4 милиона лева.
Сметната палата е извършила проверка на годишния отчет за изпълнението на бюджета на община Бургас и е излязла с положително становище по думите на Стойчев. Оценката за кредитния рейтинг също била добра. Общината дори била с по-хубави показатели от тези на страната.
„Собствените приходи запазват нивото на събираемост от 2018 година. Отчетените данъчни приходи са с 581 хиляди лева повече. Изпълнението на плана е 96%. За увеличението на приходите най-голям принос има данъкът върху превозните средства с ръст от 860 хиляди лева. Неданъчните приходи са над 52 милиона лева. Това са приходите от собственост. През 2019 година образованието продължава да е основен приоритетен сектор за държавата и общината. Осъществен е ръстът на заплатите на учителския персонал и на непедагогическия персонал. Общите разходи са се увеличили с 14,7 милиона лева. 34 милиона 834 хиляди лева е капиталовата програма на Община Бургас. Над 19 милиона лева са с бюджетни средства, останалите са по оперативни програми. Сред основните проекти са рехабилитация на улица „Професор Якимов“, изграждане на нова сграда на детска градина „Калинка“, преустройване на училище „Васил Левски“, реконструкция и изграждане на спортни площадки в училищата, изграждане на ВиК мрежата в парк „Росенец“, изграждане на паркинги в комплекс „Славейков“, изграждане на детски научен център и много други“, отчете още Красимир Стойчев.
От неговите думи стана ясно, че общият размер на кредитите за 2019 година е бил 7 милиона и 371 хиляди лева. Всички били погасени в срок.
„2019 година е успешна във финансово отношение. Това ни позволи да запазим стабилност и през 2020 година в условията на извънредно положение“, каза още Стойчев.
Основните въпроси към него по време на обсъждането задаваше гражданинът Николай Едрев. Той поиска да знае колко е общият размер на дълга. Стойчев съобщи, че към 2019 година е бил 40 милиона и 767 хиляди лева. Плащанията по него са възлизали на 4,6% от бюджета.
Едрев повдигна и друг важен въпрос, а именно, че има пари, които са планирани в бюджета, а не са изпълнени към края на 2019 година. Проблемът според него е, че винаги има преходен остатък, който се харчи по модела на Министерски съвет, който издава постановления.
„Има един надут бюджет, който не се изпълнява в края на годината“, категоричен беше той.
Стойчев пък обяви, че политиката била точно обратната. Задавал се висок контрол, за да има растеж.
Едрев обаче подчерта, че заложеният за 2019 година бюджет е бил 248 милиона лева, а изпълненият – 214 милиона лева. Тоест има очевидно разминаване. В същото време за общинските дейности е само 95 милиона лева. Всички останали средства общината ги получава от държавата и ги разпределя. На практика е като пощенска кутия.
„Каква добавена стойност създадохте за града? Какви работни места разкрихте, така че хората да не напускат като бесни града и да се връщат в София. Аз също съм на път да се върна в София, защото дойдох тук през 2014 година точно поради тези причини. Вие трябва да поемете някаква отговорност и да започнете да работите в полза на гражданите, а не на фирми и на частни лица. Виждате как г-жа Коралска е проспала незаконно строителство на сараите“, поиска да знае той, но не получи конкретни отговори на тези важни въпроси.
От своя страна представителят на Организация за закрила на българските граждани Бисер Русимов предложи общественото обсъждане да бъде отложено с една седмица. Причината е, че в сайта на Общинския съвет не е бил качен докладът за изпълнението и докладът за одита на Сметната палата. Налична е само докладната записка на кмета Димитър Николов. От администрацията обявиха, че били качени, но за да имаш достъп до тях, трябвала специална регистрация. Повечето граждани обаче едва ли са били наясно с това. Красимир Стойчев пое ангажимент, че ще разговаря по въпроса с юриста на Общинския съвет и ще излязат с решение дали ще се проведе обществено обсъждане след седмица.