Как произведените в САЩ снайперски боеприпаси попадат в руските пушки?

0
68
Боеприпаси
Боеприпаси. Снимка: Pixabay

Що се отнася до прегледите на екипировката, това беше блестящо: в 60-секунден видеоклип, публикуван в Telegram, маскиран снайперист, носещ отличителните знаци на главата на смъртта на наемната военна група „Вагнер“, възхвалява произведената в Русия пушка Orsis T-5000, пише „Politico“. 

„Оборудването идва с много добри препоръки“, казва войникът, заснет в овъгления интериор на сграда, на военен репортер от телевизионния канал „Звезда“, управляван от руското министерство на отбраната. Изваждайки щипката на оръжието отстрани, той продължава:

„Използва западни боеприпаси калибър 338. Работи много добре. Може да проникне през леко прикритие, ако врагът е зад него. И на открито може да порази врага на разстояние до 1500 метра.

Orsis T-5000 се произвежда от базирана в Москва компания, наречена Промтехнология /Promtekhnologiya/, която е санкционирана от Съединените щати.

А „западните“ боеприпаси?

Документите, получени от „Politico“, показват, че Промтехнология и друга руска фирма, наречена Tetis, са придобили стотици хиляди патрони, произведени от Hornady, американска компания, която маркира продуктите си като

„Точна. Смъртоносен. Надеждна. Hornady, основана през 1949 г., обобщава своята философия с фразата: „Десет куршума през една дупка.“

Констатациите допълват все повече доказателства, че доставките на смъртоносно и несмъртоносно военно оборудване все още достигат до Русия, въпреки наложените от Запада безпрецедентни санкции в отговор на инвазията на президента Владимир Путин в Украйна миналата година. Изискванията на войната разкриха липсата на капацитет на Русия да произвежда снайперски патрони от висок клас, казват експерти по отбраната, и това подхранва процъфтяващ черен пазар за западни боеприпаси.

Информацията за закупуването на такова оборудване се крие на видно място: подробности за сделките — вносители, доставчици и описания на продукти — могат да бъдат намерени онлайн от всеки, който има достъп до руския интернет и разбира международните кодове за митническа класификация.

Всичко, но не и куршуми

В „декларация за съответствие“, подадена в руския държавен регистър с дата 12 август 2022 г., Промтехнология заяви, че планира да достави партида от 102 200 оловни куршума Hornady за сглобяването на „ловни патрони“, използвани в „цивилни оръжия с нарезна варел“. Спецификациите – куршуми .338 Lapua Magnum с тегло 285 грейна – съответстват на тези на продукт в каталога на Hornady.

Втора декларация със същата дата е за партида „незатворени гилзи за сглобяване на патрони за граждански огнестрелни оръжия“, произведени от Hornady със същата спецификация .338 Lapua Magnum.

Описанието е подвеждащо: .338 Lapua Magnum не е „ловен патрон“; това е мощен снаряд с голям обсег, разработен от западните военни през 80-те години на миналия век и използван от техните снайперисти в Ирак и Афганистан.

В контакт с „Politico“ Стив Хорнади, главен изпълнителен директор на семейната компания, базирана в Гранд Айлънд, Небраска, отрече да е продавал боеприпаси на Русия по време на война. В кратко телефонно обаждане Хорнади заяви:

„В момента, в който Русия нахлу в Украйна, ние приключихме.“

Първоначално Хорнади отказа да даде подробности и, когато беше помолен да прегледа доказателствата, поиска те да бъдат изпратени по факс или куриер, тъй като не използва имейл. В крайна сметка той отговори, след като „Politico“ изпрати писмени искания за коментар с подкрепяща документация по куриер.

„Ние категорично не изнасяме нищо за Русия и не сме имали разрешение за износ за Русия от 2014 г.“, отговори той и беше категоричен:

„Ние не подкрепяме никаква продажба на нашия продукт на който и да е руски кучи син и ако успеем да разберем как те придобиват, ако наистина го правят, ще предприемем всички възможни стъпки, за да го спрем.“

Хорнади добави, че се е свързал с властите на САЩ след запитване на „Politico“. Той посочи, че действащото законодателство на САЩ изисква клиентите да получат разрешение от Министерството на търговията за реекспорт на артикули, произведени в Съединените щати. Той уточни:

„Доколкото ни е известно, никой от нашите клиенти не нарушава този закон.“

Шефът на „Вагнер“ Евгений Пригожин, попитан какви боеприпаси са използвали неговите войски, каза на „Politico“, че имат „огромно количество боеприпаси, свързани с НАТО, останали от украинската армия“. В саркастично гласово съобщение, изпратено до журналист от „Politico“, руският военачалник също поиска помощ за закупуване на бойни самолети F-35 и произведени в САЩ снайперски пушки, картечници и гранатомети.

Промтехнология отрече да е подала митническа декларация за внос на боеприпаси; каза, че няма връзка с Хорнади; и че има капацитет да произвежда собствени боеприпаси. Компанията също така каза в имейл коментари до „Politico“, че пушката Orsis и боеприпасите, които компанията прави, са предназначени за „ловни и спортни“ цели и са свободно достъпни на гражданския пазар.

Както Промтехнология, така и Александър Зиновиев, посочен като генерален директор на компанията в документите, са били санкционирани от Украйна, която цитира доказателства, че нейните пушки Orsis „са били използвани в руските военни операции в Източна Украйна“. Промтехнология също е в полезрението на Вашингтон. В отговор на искане за коментар от „Politico“ говорител на Съвета за национална сигурност коментира:

„Ние приемаме сериозно всяко твърдение за нарушаване или укриване на санкции и се ангажираме да гарантираме, че санкциите се прилагат напълно.“

„Предприехме стъпки да потърсим отговорност от Русия за нейната война в Украйна и наложихме безпрецедентен режим на санкции, за да попречим на способността на Русия да има достъп до средства и оръжия, които подхранват военната машина на Путин. Това включва санкциониране на компании като Промтехнология.

Престъпни или умишлени нарушения на санкциите на САЩ могат да доведат до санкции до 1 милион долара за нарушение, както и до 20 години лишаване от свобода за лица. Гражданските санкции могат да достигнат до по-високата от двойната стойност на основната транзакция или около 350 000 долара за нарушение.

Описването на боеприпаси от военен клас като за лов или спортна употреба, както правят документите, се равнява на слабо завоалирана хитрост за избягване на целенасочени „умни“ санкции, насочени към лишаване на руската армия от средства за водене на войната, каза анализаторът по отбраната Мария Шагина.

„Строго погледнато, интелигентните санкции не трябва да са насочени към нищо цивилно, за да се избегнат странични хуманитарни щети“, смята Шагина, научен сътрудник в базирания в Обединеното кралство Международен институт за стратегически изследвания.

„Но целите в авторитарните държави наистина ще се възползват от това.“

Русия презареди

Друг руски купувач на боеприпаси Hornady е компания, наречена Tetis, която разкри две доставки от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г. Последната беше през април за повече от 300 000 „единици“, включващи широка гама от продукти, които са проверени в каталога на Hornady. Основните собственици на Tetis, Александър Левандовски и Сергей Сенченко, всеки от които притежава дялове от 41,1 процента, имат връзки с руската армия. И двамата преди това бяха посочени като акционери в друга компания, наречена Kampo, която според документите на компанията притежава лицензи за производство на оръжия и военно оборудване и е правила бизнес с Министерството на отбраната и Специалния летателен отряд, който управлява президентския самолет на Путин.

Въпреки че Tetis не предлага амуниции Hornady на уебсайта си, той се рекламира като международен дистрибутор на RCBS, американски производител на оборудване за презареждане. Това се използва за сглобяване на гилзи, пълнител, гориво и снаряди в патрони, които след това могат да бъдат изстреляни – както се вижда в това видео, публикувано от руски ентусиаст на оръжието.

Проверка на база данни разкри, че последната декларация за съответствие, подадена от Tetis за RCBS, за електронни везни, е предшествала пълномащабното нахлуване на Русия на 24 февруари миналата година с малко повече от месец.

Руската търговска бюрокрация позволява на местните фирми да гарантират за стоките, които внасят, като подават декларации за съответствие, като тези, в които се споменават продуктите на Hornady. Това означава, че доставчикът, посочен във формуляра, може да не знае за конкретни пратки, които биха могли да бъдат обработени от посредник. Tetis не отговори на изпратено по имейл искане за коментар.

Мат Райс, говорител на собственика на RCBS Vista Outdoor, коментира, че Tetis вече не е международен дистрибутор на RCBS. „След инвазията на Русия в Украйна нашият бизнес взе решение да прекрати всички продажби на стоки в страната“, изтъкна Райс в имейл, добавяйки, че RCBS ще премахне списъка за Tetis от уебсайта си.

Правене на обиколки

Боеприпасите Hornady или техните компоненти са свободно достъпни в Русия, заедно с друго чуждо военно оборудване от висок клас. Вземете „Sniper Shop“ на Telegram, криптирано приложение за съобщения, което е популярно в Русия: То включва текуща оферта за пълна гама от продукти на Hornady, като продавачът кани купувачите да посетят шоурум в Соколники, московски квартал, и предлага доставка в цяла Русия с куриер или по пощата. Свързал се с „Politico“, казаното потвърди, че амунициите Hornady са в наличност, но отказа да коментира повече относно източника им. 

След това има „Антон“, който рекламира продукти от Hornady и RCBS в своя профил. Той също така рекламира екипировка от Nightforce, производител на термични оптични прицели; Lapua, който помогна за проектирането на едноименните амуниции .338; MDT, производител на шасита, пълнители и аксесоари за пушки; и прецизен оръжейник AREA 419. Всички са американски с изключение на Lapua, която е базирана във Финландия и е собственост на норвежка компания, наречена Nammo.

„Антон“ публикува оферта за патрони Hornady на 24 октомври миналата година. Свързван чрез Telegram, за да попита дали все още съхранява Hornady, той отговори: „Ние не правим боеприпаси.“

В хода на проучването си „Politico“ откри и декларации от няколко други руски компании за боеприпаси, произведени в Германия, Финландия и Турция.

Процъфтяващият черен пазар отразява структурния дефицит на руската военна икономика. Неговият военно-промишлен комплекс може да произвежда добри малки оръжия, като пушката Орсис, но му липсва капацитетът да произвежда количеството муниции, необходими на армия, която води война на фронт, простиращ се на стотици мили.

„Въпреки качеството на произведените пушки, успешното попадение зависи пряко от компонентите, използвани в патроните, а те, за съжаление, са вносни“, оплака се кореспондент в публикация в руски военен новинарски сайт няколко месеца след началото на войната. Произвежданият в Русия барут няма стабилност, добави кореспондентът, като каза, че това е „неприемливо в рамките на високоточна стрелба“.

Продължаващият достъп до специализирани патрони за пушки, произведени на Запад, като .338 Lapua Magnum, от санкциониран руски производител на малки оръжия като производителя на Orsis Promtekhnologiya, е „вълнуващ“, заяви Гари Съмървил, научен сътрудник в Royal United Services Institute ( RUSI), британски мозъчен тръст по отбраната.

„В момента има само един производител на тази касета в Русия“, добави той. „Предотвратяването на доставката на тези видове боеприпаси от западни страни към Русия е лесна победа за тези, които се стремят да ограничат способността на Русия да води война в Украйна.“

Балкански път

Не само боеприпаси от САЩ достигат до фронта около Бахмут в Източна Украйна, наскоро заловен от наемниците на Пригожин след кървава, продължила месеци битка.

Изглежда има и патрони от Европейския съюз, който е наложил не по-малко от 10 кръга санкции срещу Русия в досега неубедителен опит да лиши военната машина на Путин от средствата, с които да се бори.

Промтехнология е подала четири декларации от октомври, обхващащи пратки от 460 000 единици, описани като „ловни патрони Orsis“ – повечето са от типа .338 Lapua Magnum. Те идентифицират словенската компания, наречена Valerian, като доставчик.

Първата от заявките от 13 октомври 2022 г. включва номер на въздушна товарителница, чиито първи три цифри — 262 — показват, че изпращачът е Ural Airlines, руски превозвач. Не беше възможно обаче веднага да се проследи маршрутът на полета.

Valerian е основана в навечерието на руската инвазия в Украйна с внесен капитал от €7 500 от Gašper Heybal, който преди това е работил за американската военна компания Voodoo Tactical. На началната си страница Valerian казва: „Нашата цел е да ви подготвим за вашата мисия, каквато и да е тя и където и да отивате.“

В онлайн публикации през последното десетилетие – включително във Facebook група, наречена EU Guns с декларирана мисия за „по-лесно прехвърляне на оръжия между европейски собственици на оръжия“ – Хейбал не направи много, за да разсее впечатлението, че е активен търговец на малки оръжия.

Телефонният номер, който Heybal сподели публично в тези публикации, е същият като този на Valerian, който е регистриран на адрес в село на около 40 минути път с кола югоизточно от словенската столица Любляна. Стигнал до този брой, Хейбал отрече, че Валериан е доставял боеприпаси за Русия, като даде да се разбере:

„Ние не продаваме никакви… огнестрелни оръжия или боеприпаси, а също така има ембарго срещу Русия.“

В последващ имейл относно декларациите за съответствие Хейбал каза:

„Първо, трябва да подчертаем, че не знаем, нито разбираме как името на нашата компания, Valerian d.o.o., се появява в документа.“

„Второ, там Валериан не е посочен като доставчик, а като производител, а това е невъзможно, тъй като ние не произвеждаме боеприпаси. Като се има предвид това, все още няма абсолютно никакъв смисъл за нас как нашето име може да се появи на него. Радваме се, че ни обърна внимание на това, за да можем да разберем какво се случва.

Словенски дипломат каза, че въпреки че Валериан никога не е кандидатствал за разрешение за износ на оръжия или боеприпаси за Русия, той е изпратил „отделни части“ до Киргизстан.

Централноазиатската държава е една от страните, които ЕС има предвид, докато обсъжда 11-ия кръг от мерки, насочени към трети страни, за които се подозира, че помагат на Русия да избегне санкциите.

„Компетентните служби в Република Словения вече са започнали съответните процедури за разследване на фактите, свързани с компанията“, смята дипломатът пред „Politico“, добавяйки, че ще проверят евентуалното отклоняване на стоки към Руската федерация.

„Словения е твърдо ангажирана да подкрепя Украйна, ние подкрепяме всички пакети от санкции и особено този срещу заобикалянето на мерките.“

Служител в Европейската комисия отклони искането за коментар, като каза, че страните членки на блока са отговорни за прилагането на санкциите. Служителят обясни:

„Тъй като това изглежда като много специфичен случай, тези твърдения трябва да бъдат допълнително разследвани от компетентните органи.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments